Вчені з Університету Барселони заявили про те, що морепродукти складали майже половину раціону неандертальців, які жили на півдні Португалії. Як повідомляє "Популярная механика", це ставить під сумнів гіпотезу про те, що вживання в їжу морепродуктів допомогло Homo Sapiens випередити у розвитку неандертальців.
Неандертальці жили в печері Фігейра-Брава на півдні Португалії близько 100 тисяч років тому. Вони харчувалися мідіями, крабами і рибою. У їхній раціон входили також дельфіни й акули.
Ці дані ставлять під сумнів гіпотезу про те, що "людина розумна" змогла виграти еволюційну гонку у денисівців і неандертальців завдяки вживанню морепродуктів. Вважалося, що жирні кислоти, які містяться в такій їжі, стимулювали мозкову діяльність Homo Sapiens, які жили в Африці одночасно з неандертальцями з португальської печери. Дослідники підкреслюють також, що полювання на дельфінів і акул вимагає творчого мислення та колективних зв'язків, оскільки 100 тисяч років тому вимагало неабияких розумових і фізичних витрат.
Вчені з'ясували, що кількість морепродуктів, які вживали неандертальці, можна порівняти з тією, якою харчувалися Homo Sapiens. Отже, переваги у "людини розумної" в цьому аспекті не було.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з'ясували, що неандертальці чудово плавали і могли діставати з моря все, що їм було необхідно. До таких висновків дослідники прийшли, проаналізувавши 171 знаряддя праці, яке було знайдено під час розкопок в Італії.