Спілкування кішок є складнішим процесом, ніж передбачалося раніше, заявила виданню CNN еволюційний психолог з Ліонського коледжу в Арканзасі Бріттані Флоркевич, коментуючи результати дослідження, під час якого вона з колегою нарахувала у кішок 276 морфологічно різних виразів мордочки.
Одомашнення кішок справило значний вплив на розвиток їхньої лицьової сигналізації, каже вчена. За словами Флоркевич та провідного автора дослідження Лорен Скотт, студентки медичного факультету Канзаського університету, одомашнення дозволяє кішкам частіше спілкуватися і одна з одною.
Вчені рахували вирази обличчя тварин, спостерігаючи за 53 кішками в одному з "котячих" кафе Лос-Анджелеса з серпня 2021-го по червень 2022 року. Це були дорослі домашні короткошерсті кішки обох статей, всі кастровані або стерилізовані. За 194 хвилини відеозаписів вчені зафіксували 186 взаємодій між кішками.
Дослідники оцінювали відмінності у виразі обличчя за допомогою системи кодування, розробленої спеціально для кішок – Cat Facial Action Coding System, а також дивилися на кількість та типи рухів м'язів обличчя. При цьому не враховувалися рухи м'язів, пов'язані з біологічними процесами, такими як дихання та позіхання.
Хоча Флоркевич та Скотт не змогли приписати значення кожному зафіксованому виразу, вони виявили, що 45.7% зафіксованих виразів були доброзичливими, а 37% – агресивними.
Доброзичливість кішки виражається тим, що вуха та вуса висуваються вперед, а очі прикриваються. У агресивно налаштованої кішки зазвичай звужені зіниці та вуха притиснуті до голови.
Вчені планують розширити дослідження на кішок, які живуть в інших умовах, а також на диких кішок. Також у планах – детальніше вивчити значення решти виразів мордочки кішки.
Раніше вчені з'ясували, що кішки здатні розуміти людську мову: наприклад, відрізнити свою кличку від інших слів, навіть якщо вона вимовлена з акцентом.