UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Франції знайшли останки найдавнішого кроманьйонця

Ймовірно, що 54 тисячі років тому у басейні річки Рони вже жили люди сучасного анатомічного типу.

Вчені з Університету Тулузи спільно з вченими з Австралії, Австрії, Великої Британії, Німеччини, Іспанії, США, Франції та Швейцарії виявили у французькому гроті Мандрен культурні шари з нетиповими неандертальськими знаряддями, серед яких було знайдено шар з більш просунутою кам'яною індустрією. За словами дослідників, ймовірно, що 54 тисячі років тому у басейні Рони вже жили люди сучасного анатомічного типу, повідомляє N+1.

Вважається, що приблизно 80-60 тисяч років тому люди сучасного анатомічного типу вийшли з Африки та почали заселяти інші континенти. Європу, яку тоді населяли неандертальці, пращури сучасних людей почали заселяти однією з останніх. Найдавнішим слідом кроманьйонця на континенті приблизно 45 тисяч років.

Читайте також: Вчені розповіли про розвинену дрібну моторику у неандертальців

Водночас існує ймовірність, що люди сучасного анатомічного типу прибули до Європи значно раніше. Так, у Греції було знайдено фрагментований череп з низкою архаїчних рис. Але найдавнішим на сьогодні пам'ятником, який достовірно пов'язаний з кроманьйонцями, вважається печера Бачо-Кіро, розташована в Болгарії, де археологи виявили останки кількох гомінін, численні кістяні прикраси, знаряддя праці та кістки тварин віком 45–43 тисяч років.

У ході нового дослідження вчені вивчили матеріали, знайдені під час розкопок гроту Мандрена. За роки робіт тут було знайдено 60 тисяч кам'яних артефактів та понад 70 тисяч фрагментів кісток тварин, які відносяться до коней, бізонів та оленів. За словами дослідників, у шарі Е вони відкопали знаряддя, які значною мірою відрізняються від характерних для неандертальців артефактів.

У різних культурних шарах було знайдено дев'ять людських зубів, які належали щонайменше семи індивідам. Оптичне датування та радіовуглецевий аналіз показали, що шар E, що містить останки H. sapiens, відноситься до 56,8-51,7 тисяч років тому. Це датування робить знахідку з гроту Мандрен найдавнішими останками кроманьйонця, виявленими в Європі.

За словами вчених, знахідки показують, що кроманьйонці, які прийшли в Європу, мали істотну технологічну перевагу перед неандертальцями, які жили тут. При цьому в басейні Рони не відбулося повного заміщення популяцій. Так, неандертальці займали цю стоянку від морської ізотопної стадії 5 (127–71 тисяча років тому) до 54 тисяч років тому, після чого на неї прийшли люди сучасного анатомічного типу. Потім туди знову повернулися H. neanderthalensis, яких близько 44,1-41,5 тисяч років тому остаточно замінили H. sapiens. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Німеччини та Італії дійшли висновку про те, що зміни клімату підштовхнули неандертальців до того, щоб почати виготовляти складніші знаряддя праці. На думку дослідників, на це вказують знахідки, виготовлені в одній із печер Нижньої Баварії.