UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Франції приступили до монтажу експериментального термоядерного реактора ITER

У проєкті беруть участь Євросоюз, США, Канада, Китай, Індія, Японія, Південна Корея і Росія.

© ITER
© ITER
© ITER
© ITER
© ITER

У Франції офіційно стартували збірка і монтаж експериментального термоядерного реактора International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER), передає Deutsche Welle.

ITER – це міжнародний проєкт, в якому беруть участь країни Євросоюзу, США, Канада, Китай, Індія, Південна Корея, Японія і Росія. Роботи в дослідницькому центрі Кадараш на півдні Франції у вівторок, 28 липня,  перейшли до завершального етапу.

Найбільшу частку витрат – 45,6% - взяв на себе Європейський Союз. Інші учасники мають внести по 9% від загальної вартості проекту. Інвестиції здійснюються не шляхом прямого фінансування: країни вкладаються технологіями, обладнанням та компонентами для реактора.

Урочиста церемонія відкриття робіт проходила в онлайн-форматі. У ній взяли участь президент Франції Еммануель Макрон, президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон, а також представники всіх держав-учасників проекту.

Вони спостерігали в режимі онлайн за доставкою першого сектора південнокорейської вакуумної камери з привареним до нього російським патрубком.

В основу реактора покладена установка ТОКАМАК (тораідальна камера з магнітними котушками). Її вважають найбільш перспективним пристроєм для керованого термоядерного синтезу.

Читайте також: Виробництво "зеленої" енергетики в світі вперше перевищило атомну

Ініціатором проекту ITER був президент СРСР Михайло Горбачов. У 1985 році до міжнародного проєкту зі створення термоядерного реактора приєдналися США, Японія, Канада і низка держав Західної Європи. Наступного році шефство над ITER взяло Міжнародне агентство з атомної енергетики (МАГАТЕ).

Через 10 років США залишили проєкт. У 2003 році адміністрація Джорджа Буша-молодшого повернула США в ITER. Тоді ж до створення реактора підключилися Китай і Південна Корея, трохи пізніше – Індія.

Технічна розробка ITER було завершено в 2001 році. У 2005-му сторони підписали угоду про будівництво реактора на території Франції, роботи почалися через чотири роки. Терміни завершення будівництва кілька разів зсувалися через фінансові причини.

Станом на зараз, реактор планують запустити в 2025 році. До того часу учасники проекту розраховують отримати з нього першу плазму. Це має стати підтвердженням того, що керовану термоядерну реакцію можна використовувати для вироблення енергії в промислових масштабах.

Детальніше про проєкт читайте із матеріалі Юлії Загоруйко «Синтез замість розпаду» в ZN.UA.