Астрономи з італійського Болонського університету провели дослідження і встановили, що деякі білі карлики здатні довго підігріватися шляхом термоядерних реакцій в багатій воднем оболонці, повідомляє Naked Science.
Згідно з дослідженнями, Сонце та інші зірки помірних розмірів закінчують життя, коли вичерпують запаси водневого палива для термоядерних реакцій.
Після цього вони втрачають можливість протистояти власній гравітації та колапсують. У цей момент вони скидають верхні оболонки й перетворюються на білих карликів.
Відомо, що маса білих карликів не перевищує 1,4 сонячної, однак у них дуже висока температура. Попри те, що термоядерні реакції в них вже не відбуваються, така зірка все одно може остигати багато мільярдів років.
Таким чином, дослідники Франческо Ферраро і його колеги розглянули білі карлики з великих кульових скупчень М 3 і М 13. Ці зірки демонструють схожий вміст елементів важчих водню і гелію, а також вік, проте в М 13 вони в цілому гарячіші.
Щоб провести аналіз даних, астрономи використовували космічний телескоп Hubble, щоб провести нові спостереження за білими карликами М 3 і М 13 в ближньому ультрафіолетовому діапазоні й порівняти їх.
В результаті виявилося, що деякі зірки в М 13 зберегли свої водневі оболонки, в яких можуть проходити повільні термоядерні реакції, що підігрівають їх, в той час, як в більш холодних М 3 таких реакцій не спостерігалося.
Після комп'ютерного моделювання з'ясувалося, що завдяки таким процесам близько 70% білих карликів в М 13 остигають повільніше очікуваного. Їх температура пов'язана з віком не так сильно, як вважали вчені раніше.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, що астрономи знайшли рекордно маленький білий карлик з великою масою. Білий карлик розміром як Місяць.