UA / RU
Підтримати ZN.ua

У бурштині знайшли скам'янілості комахи, які зберегли колір

Як правило, пігменти дуже швидко розпадаються.

Вчені з Нанкінського інституту геології і палеонтології Академії наук Китаю виявили в шматочках бурштину скам'янілі останки комахи, які зберегли свій колір. Як повідомляє «Популярная механика», як правило, навіть добре збережені скам'янілі останки пофарбовані в сірі кольори, оскільки пігменти швидко розпадаються.

У ході нового дослідження вчені вивчили 35 окремих зразків бурштину з комахами, які потрапили в пастку всередині. Всі скам'янілості були знайдені в шахті на півночі М'янми.

«Янтар середини крейди, приблизно 99 мільйонів років, сходить до золотого віку динозаврів. По суті, це смола, отримана з древніх хвойних дерев, які росли в тропічних лісах. Тварини і рослини, замкнені в густих краплях, часто доходять до нас практично неушкодженими», - розповів провідний автор дослідження Цай Ченьян.

Кольори в природі зазвичай поділяються на три основні категорії: біолюмінесценція, пігменти і структурні кольору. Бурштинові скам'янілості зберігають структурні (включаючи металеві) кольори - інтенсивні, такі, що притягають погляд. Вони виникають завдяки мікроскопічними структурами, розташованими на головах, тілах і кінцівках тварин.

«Тип кольору, який зберігається в бурштинових скам'янілостях, називається структурним кольором. Поверхнева наноструктура розсіює світло певної довжини хвилі, який виробляє дуже інтенсивні кольори», - пояснив один із співавторів дослідження Пан Яньхонг.

Дослідники відшліфували скам'янілості за допомогою різних сортів наждачного паперу і порошку діатоміту. Завдяки цьому вдалося максимально наблизиться до вмісту бурштину, не пошкоджуючи його. Деякі шматочки зчісували майже до самої скам'янілості. В результаті комаха ставала чітко видимою, а оточуюча бурштинова матриця виглядала майже прозорою в яскравому світлі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Палеонтологи відкрили новий вид динозаврів зі схожими на крила передніми кінцівками

Раніше китайські палеонтологи виявили в шматочку бурштину, знайденого на півночі М'янми, найменшого з відомих динозаврів. Він отримав назву Oculudentavis khaungraae за великі очниці і помітні зуби і зовні нагадував колібрі.