UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Болгарії знайшли унікальний кістяний скіфський скіпетр

Вчені датували його V століттям до нашої ери.

Археологи виявили у Болгарії унікальний кістяний скіпетр, який належав скіфському воєначальнику V століття нашої ери. Знахідку зробили під час розкопок у доісторичному соляному виробництві та міському центрі Провадія-Солніцата на північному сході Болгарії, повідомляє Arkeonews.

За словами археолога Василя Ніколова, скіфські поховання на території сучасної Болгарії трапляються дуже рідко. На сьогоднішній день їх виявили лише чотири чи п'ять.

Читайте також: Археологи знайшли в Греції раніше невідоме стародавнє місто

Нове поховання відрізняється від усіх, які були виявлені на даний момент. Форма могили нагадує чобіт із видовбаною частиною. За словами Ніколова, поховання було розкопано в пізніші часи, але люди побачили череп чоловіка давнини і зупинилися.

Повага до родових могил була дуже важливою для скіфів. Будь-хто, хто пошкодив би одну з цих гробниць, завдав би їм шкоди. Можливо, люди, які розкрили могилу, зрозуміли, що людина, яка там лежала, була важливим скіфом, і покинули поховання, не розграбувавши.

Дослідникам вдалося знайти кістяний скіпетр, який вони називають «неймовірним досягненням тогочасного мистецтва». Крім людських останків у могилі також було знайдено кістки коня, маленького собаки та черепахи. Також було знайдено залізний ніж.

У скіфів були виняткові традиції у мистецтві різьблення по кістці. Довжина скіпетра становить 39 сантиметрів. Рукоятка зроблена з двох шматків кістки, склеєних між собою. З'єднання голови та рукояті скіпетра виконано дуже точно. З одного боку він схожий на дзьоб орла, а з іншого — стародавній майстер вирізав антропоморфне зображення, на якому дзьоб схожий на капелюх.

Раніше археологи виявили в Помпеях написи з передвиборною агітацією, а також те, що може бути останньою жертвою, яку принесли богам перед виверженням.