UA / RU
Підтримати ZN.ua

У 1430 роках у Європі настав таємничий "льодовиковий період" – вчені

Пониження температури викликало голод і потрясіння на всій території Європи.

Вчені заявили про те, що у 1430 роках у Європі настав таємничий "льодовиковий період", який знизив зимові температури на кілька градусів і викликав голод і потрясіння на всій території субконтиненту. Висновки вчених були опубліковані в журналі Climate of the Past.

У ході дослідження вчені вивчили болгарські та бельгійські літописи і звернули увагу на те, що літописці, які описували погоду і клімат у 1430 роках, скаржилися на незвичайні "небесні кари", що вразили Європу взимку. Приміром, річки почали замерзати в Центральній і Південній Європі, в усіх її куточках випав рясний сніг, а в північних країнах воду і вино доводилося розтоплювати на вогні. Весна в ці роки наступала незвично пізно, в кінці квітня або на початку травня, що негативно позначалося на врожаї і викликало повсюдний голод.

Зацікавившись цим описом, вчені перевірили ці нотатки літописців, реконструювавши клімат цього "холодного десятиліття" за річними кільцями дерев, відкладенням пилку на дні озер, вкрапленням органіки в льодах Гренландії та іншим кліматичним маркерами.

Виявилося, що в той час в Європі дійсно почався своєрідний нано-"льодовиковий період", що продовжився приблизно десятиліття, і відрізнявся вкрай незвичайними рисами. Ця незвичайність виявлялася в тому, що аномально низькі температури панували тільки під час зими, тоді як влітку і в більшій частині осені та весни клімат мало чим відрізнявся від норми для тієї епохи.

Чим були викликані такі зміни в погодних умовах, дослідники на даний момент пояснити не можуть.

Раніше повідомлялося про те, що вчені передбачили малий льодовиковий період у 2030-2040-х роках. На думку вчених, процеси, які відбуваються у двох шарах Сонця (одному – в конвенційної зоні і другому – ближче до поверхні), за період 26-го циклу досягнуть максимуму приблизно одночасно, але на протилежних сторонах зірки. Тому вони нейтралізують один одного, що приведе до різкого падіння сонячної активності в цілому.