За прогнозами ООН, у середині листопада населення Землі подолає позначку у вісім мільярдів людей. З моменту появи перших людей в Африці понад два мільярди років тому населення нашої планети постійно збільшувалося. Але було кілька етапів, коли зростання чисельності населення призупинялося. Вчені вирішили виділити основні етапи цього шляху, повідомляє Science Alert.
Поява перших людей
Найдавніші відомі останки людей сучасного типу були знайдені на сході Африки, їхній вік оцінюється у 2,8 мільйонів років. Але точних оцінок кількості людей, які населяли нашу планету, не було до середини ХІХ сторіччя.
Нам точно відомо, що наші предки були мисливцями-збирачами, які мали мало дітей порівняно з пізнішими осілими племенами. Це допомагало їм підтримувати кочовий спосіб життя.
Населення Землі в ті часи було нечисленним ще й тому, що мисливцям-збирачам були потрібні великі площі, щоб прогодувати себе: близько 10 квадратних кілометрів на людину. На той час населення планети зростало, але дуже повільно.
Перший сплеск народжуваності
Поява сільського господарства в епоху неоліту, близько 12 тисяч років тому, призвела до першого відомого стрибка чисельності населення. Разом з сільським господарством прийшла осілість та можливість зберігати продукти, що призвело до зростання народжуваності.
"Матері могли годувати немовлят кашею, що прискорило процес відлучення від грудей і скоротило час між пологами, а це означає, що на одну жінку припадає більше дітей", - заявив Ерве Ле Бра з Французького інституту демографічних досліджень.
Але розвиток постійних поселень був пов'язаний з новими ризиками. Приручення тварин означало, що люди заражалися новими для себе інфекціями, які були смертельними.
Особливо високий рівень дитячої смертності: третина дітей помирала до першого дня народження, ще третина – до 18 років.
За оцінками вчених, з 10000 до 2000 року до нашої ери населення Землі збільшилося до 100 мільйонів осіб. До першого сторіччя нашої ери це число досягло 250 мільйонів.
Чорна смерть
У середні віки сталася зупинка у зростанні чисельності населення, пов'язана з пандемією чуми. Вона зародилася в Середній Азії на території нинішнього Казахстану і до 1346 року досягла Європи з кораблями, що перевозили товари з Чорного моря.
Загалом за вісім років хвороба знищила близько 60% населення Європи, Близького Сходу та Північної Африки. Через Чорну смерть населення Землі між 1300 і 1400 роками скоротилося з 429 до 374 мільйонів.
Свою роль відіграли й інші події, наприклад, Юстиніанова чума, війни раннього Середньовіччя і таке інше.
Тривале зростання
Починаючи з ХІХ століття населення Землі постійно зростає. В основному це відбувається завдяки розвитку медицини та індустріалізації сільського господарства, що призводить до збільшення запасів продовольства.
З 1800 населення планети збільшилося у вісім разів, з одного до восьми мільярдів. Ключову роль у цьому відіграла розробка вакцин, зокрема вакцини від віспи.
1970-ті та 1980-ті роки принесли ще одну невелику революцію у вигляді лікування серцевих захворювань, що допомогло знизити смертність серед людей старше 60 років.