UA / RU
Підтримати ZN.ua

Телескоп NASA спростував загальноприйняту теорію "чорних дір"

Нове відкриття виявило кілька нових властивостей активних чорних дір, які спростовують теорію "пампуха", хоча подробиці, як і раніше залишаються загадкою.

Телескоп WISE, що вивчає Всесвіт в інфрачервоному діапазоні, надав ученим нові NASA дані, які збили їх з пантелику. Замість довгоочікуваного підтвердження однієї з своїх гіпотез астрофізики отримали явні спростування, і тепер пояснювати конфігурацію чорних дір доведеться якось інакше. Про це відкриття докладно розказано у прес-релізі NASA.

На знімках космічної обсерваторії зображено 170 тисяч надмасивних чорних дір. Незважаючи на те, що самі вони чорні, як ніч, адже навіть світло не може покинути межа горизонту подій, ми бачимо їх як яскраві зірки. Це пояснюється тим, що пил і газ, які затягує чорна діра, розганяються до величезних швидкостей, і цей аккреційний диск стає розпаленим. Випромінювання в інфрачервоному й оптичному діапазонах і є "світлом" чорної діри.

Вивчаючи різні чорні діри, астрономи прийшли до висновку, що всі вони виглядають по-різному, а деякі особливо відрізняються від інших. У той час як одні чорні діри чітко видно в телескопи, інші "задимлені" хмарами пилу і газу. У 1970-роках астрофізики розробили просту загальну теорію, яка пояснювала, що кожен об'єкт такого роду оточений хмарами найдрібніших частинок, але вони мають форму не сфери, а пампуха.

А виглядають чорні діри по-різному через те, що вчені бачать ці хмари під різними кутами. Якщо "пампух", отримав наукову назву Торос, повернутий ребром до спостерігача, то чорну діру видно погано, а якщо він повернутий до нас дірою - то загиблу зірку ми бачимо у всій красі.

"Наше відкриття не підтвердило цю модель, а спростувало її. Ми виявили ряд нових властивостей активних чорних дір, хоча подробиці, як і раніше залишаються для нас загадкою", - каже провідний автор дослідження Лін Ян (Lin Yan).

Нове дослідження було зосереджено на вимірюваннях рівня кластеризації в оповитих хмарами і чітко видимих чорних дірах. Тобто фактично астрофізики намагалися з'ясувати, які з двох груп більш схильні до злиття з об'єктами своєї "групи". Якби загальна для всіх чорних дір теорія "пампуха" була вірною, то і ті, й інші об'єкти мало чим відрізнялися б один від одного в питанні об'єднання з подібними.

Тим не менш, аналіз даних WISE показав значне збільшення рівня кластеризації у чорних дір, оточених хмарами. Це навело вчених на думку, що ці два типи, можливо, не ідентичні за конфігурацією і складом. Детальний звіт про дослідження можна знайти у виданні The Astrophysical Journal.

Поки незрозуміло, на що можна буде замінити теорію "пампуха", але у вчених вже є припущення, що за такі несподівані показники можуть відповідати за скупчення темної матерії. Ймовірно, диск з темної матерії, який повинен оточувати кожну галактику, щільніший там, де чорні діри видно гірше. !zn

Читайте також:

Телескоп NASA зняв фільм про 13 років з життя чорної діри

Астрономи знайшли сліди надпотужного вибуху в центрі Галактики

Встановлено причини загадкової космічної катастрофи, що сталася ще в середні століття