UA / RU
Підтримати ZN.ua

Телескоп "Хаббл" допоміг астрономам розгадати таємницю Магелланового потоку

Астрономи за допомогою знімків телескопа "Хаббл" виміряли вміст важких елементів в шести ділянках Магелланового потоку. Для цього вони використовували світло квазарів - дуже яскравих центральних областей галактик.

Потік газу, що пролягає між Магеллановими хмарами, галактиками-супутниками Чумацького Шляху, утворився здебільшого з речовини Малої Магелланової хмари два мільярди років тому, а потім доповнився газом Великої Магелланової хмари, йдеться в статті, опублікованій в Astrophysical Journal.

"Цікаво, що всі інші галактики-супутники Чумацького шляху позбулися свого газу. Магелланові хмари змогли його утримати і все ще здатні породжувати нові зірки, тому що у них більше маси, ніж у інших супутників. Але по мірі наближення до Чумацького шляху, його гравітація впливає на них все сильніше, до того ж вони починають стикатися з його галактичним гало і відчувати тиск гарячого газу. Цей процес, разом з гравітаційним "перетягуванням каната" між самими Магеллановими хмарами, і призводить до утворення потоку. Ми бачимо речовину, що тягнеться з Магелланових хмар у міру їх наближення до Чумацького шляху", - пояснив один з авторів дослідження Ендрю Фокс з Університету Джонса Хопкінса в Балтіморі (США).

Астрономи під керівництвом Фокса за допомогою знімків телескопа "Хаббл" виміряли вміст важких елементів в шести ділянках Магелланового потоку. Для цього вони використовували світло квазарів - дуже яскравих центральних областей галактик. Випромінювання від квазарів, що проходить через потік, дозволило астрономам визначити його склад за особливостями поглинання ультрафіолету молекулами газу.

В основній частині потоку вчені виявили великі об'єми кисню і сірки, відповідні їх кількостям в Малій Магеллановій хмарі два мільярди років тому. Несподіваним для астрономів стало виявлення ще більшої кількості сірки в частині потоку, близької до Великої Магелланової хмари. Астрономи припускають, що ця ділянка утворилася з речовини Великої Магелланової хмари після основної частини потоку.

Зрештою, Магелланів потік увіллється в галактичний диск Чумацького шляху і стане "паливом" для народження нових зірок, вважають вчені. !zn

Читайте також:

Вчені припустили, що Всесвіт утворився не від вибуху, а просто "замерз"

Вчені наблизилися до розгадки існування Всесвіту

Вчені: Після Великого вибуху Всесвіт був рідким

Вчені вважають, що дізналися остаточну долю Всесвіту