Вчені з Університету штату Вашингтон у Сент-Луїсі заявили про те, що рух тектонічних плит на Землі може бути пов'язаний з впливом Місяця та Сонця. Ймовірно, що тектоніка плит виникає через зміщений центр обертання системи Земля-Луна та сонячну гравітацію, повідомляє Naked science.
Земна кора складається з тектонічних плит, які знаходяться у постійному русі. Вважається, що цей процес пов'язаний з енергією, що піднімається з надр планети. Тепло, яке збереглося з епохи утворення Землі, а також від розпаду радіоактивних ізотопів, нагріває та перемішує напіврідку мантію, на якій плавають тектонічні плити.
У новому дослідженні вчені запропонували нове пояснення тектоніки плит, пов'язавши її з впливом Місяця та Сонця. Місяць доволі масивний і не просто обертається навколо Землі, а змушує її трохи зміщуватися зі свого положення. Обидва об'єкти обертаються навколо загального центру мас – барицентру, що розташовується не у геометричному центрі планети, але в 4670 кілометрів ближче до поверхні, коливаючись приблизно 600 кілометрів на сторони. В результаті сили, що виникають завдяки орбітальному руху Землі та гравітації Сонця, виявляються незбалансованими та по-різному діють на частини планети, що знаходяться на різній відстані від баріцентру.
До своєї ідеї вчені прийшли, порівнявши відомі планети з твердою поверхнею, дані про їхні вулканізм і будову кори, розміри і положення супутників, відстань до Сонця, швидкість обертання та інші характеристики. Підтвердити чи спростувати гіпотезу може Плутон. Розрахунки показали, що він занадто холодний і маленький, щоб конвекція тепла з надр тривала досі. Але він має великий супутник – Харон, а кора порівняно молода. Можливо, вона оновлюється завдяки «грі» незбалансованих сил, які живлять тектоніку на Землі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені виявили в Австралії кристали циркону, проаналізували їхній склад і змогли визначити, коли почалася тектоніка плит на Землі. На думку дослідників, це сталося 3,6 мільярда років тому.