Накладені Заходом обмеження на постачання до Росії технологій подвійного призначення руйнують економічні перспективи країни-агресора.
На які саме галузі припаде найболючіший удар, з'ясовувало у своїй публікації видання Financial Times. Forbes наводить основні тези статті.
Найбільші виробники чіпів пішли
Найбільші виробники чіпів, серед яких Intel, Samsung, TSMC та Qualcomm, остаточно припинили роботу в Росії. Це створило дефіцит великих чіпів, що використовуються в автомобілях, побутовій техніці та військовому устаткуванні.
Перекриті канали постачання технології подвійного призначення дуже боляче вдарять по російській економіці. Доступ телекомунікаційних компаній до 5G-технології відрізаний, а у компаній, що постачають хмарні послуги, наприклад Yandex та «Сбербанк», виникнуть проблеми з розширенням дата-центрів.
Свої конкурентоспроможні чіпи виготовляти теж не вдасться
Так, у Росії є кілька власних виробників чіпів, зокрема, «Мікрон», МЦСТ та Baikal Electronics. Але й імпортували готові напівпровідники в іноземних виробників. Серед них: китайський SMIC, американський Intel та німецький Infineon.
Крім того, МЦСТ та Baikal Electronics замовляли у Тайваню та Європі виробництво чіпів своєї розробки. Зараз це неможливо. Компанія МЦСТ розглядає варіант перенесення виробництва своєї продукції російські заводи, що належать «Мікрону». Проте минулого року Ощадбанк сказав, що розроблені МЦСТ чіпи "Ельбрус" "катастрофічно" провалили всі перевірки. За словами найбільшого банку Росії, пам'ять, обробка інформації та робота інтернет-зв'язку в «імпортозаміщених» мікросхемах набагато гірша, ніж у чіпах від Intel.
Добрий старий сірий імпорт не врятує
Як вихід Росія повертається до доброго старого сірого імпорту – компаніям дозволили «паралельний імпорт» обладнання (серверів, автомобілів, телефонів, напівпровідників) без згоди правовласника чи власника торгової марки.
Росія, ще за часів СРСР, купувала західні технологічні продукти через перекупників в Азії чи Африці, і це хоч якось працювало. Але у ситуації існуючого світового дефіциту мікросхем та комп'ютерного обладнання означає, що ці канали пересохли.
«Деякі компанії налагодили постачання з Казахстану, – розповів Карен Казарян, голова Агентства інтернет-досліджень у Москві. – Деякі китайські компанії другого ешелону також готові постачати чіпи. На російських складах є запас компонентів… Але все це не в потрібному обсязі, запаси не вічні, плюс ціни зросли принаймні вдвічі».
За словами виконавчого директора одного з виробників чіпів, «якщо говорити про споживчу електроніку, телефони, комп'ютери та сервери, то в більшості випадків виробники за межами Росії не поставляють такі товари в РФ, навіть якщо мікросхеми в цих продуктах належать Китаю».
Цей експерт додає, що, незважаючи на небажання Сі Цзіньпіна засуджувати війну в Україні, кілька китайських компаній вирішили припинити продаж своїх смартфонів до Росії. Ці компанії побоялися, що продовження експорту в умовах санкцій вплине на їхні бренди, і їх не переконало навіть, що такої електроніки не включали в санкції, щоб не карати російських споживачів безпосередньо.
Впровадження 5G-технологій доведеться відкласти
Нестача найбільш високотехнологічних чіпів завдала найбільшого удару по ринку хмарних технологій Росії, який останні кілька років почав зростати завдяки законам, що зобов'язують компанії зберігати дані на російській землі.
За даними аналітиків групи маркетингових досліджень IDC, після введення санкцій більшість російських компаній більше не бажають зберігати свої дані у дата-центрах за кордоном. Тому у головних російських компаній з надання хмарних послуг – Yandex, VK Cloud Solutions та SberCloud – значно побільшало роботи. Проте брак високотехнологічних чіпів, необхідні виробництва серверів, не дає російським IТ-производителям збільшити власне виробництво.
Санкції також вдарили і по мобільних операторах. Використання 5G-технологій явно доведеться відкласти, оскільки передове обладнання, яке виробляється Nokia, Ericsson і Huawei, замінити нічим, і мобільним операторам, ймовірно, доведеться купувати на вторинному ринку застаріле обладнання 4G-технологій.