UA / RU
Підтримати ZN.ua

Танення вічної мерзлоти може підвищити ризик розвитку раку у мешканців Арктики – вчені

Глобальне потепління спричинить вивільнення газу радону.

Вчені з Університету Лідса заявили, що танення вічної мерзлоти може призвести до підвищення концентрації невидимого газу радону. Він, у свою чергу, може призвести до розвитку раку легенів у жителів Арктики, повідомляє Phys.org.

За словами дослідників, вічна мерзлота історично виступала як захисний бар'єр, який стримував радон від виходу на поверхню.

Радон – це природний радіоактивний газ без запаху. Він є причиною кожного десятого випадку появи раку легенів і впливає на курців набагато сильніше, ніж на тих, хто не палить. Він призведе до більшої кількості смертей у субарктичних спільнотах через поширення куріння.

Читайте також: Льодовики Евересту тануть швидше через глобальне потепління

У ході дослідження вчені змоделювали прояв радону внаслідок його проходження через ґрунт та вічну мерзлоту, а також його проникнення у будівлі. Моделювання показало, що концентрація радону в будинках з підвалами може збільшитися більш ніж у 100 разів, за строк до семи років, залежно від глибини вічної мерзлоти та швидкості її танення.

Дослідники також з'ясували, що наявність шару вічної мерзлоти діє як стримуючий бар'єр, який знижує поверхневу радіацію до однієї десятої фонового рівня, але призводить до підвищення його концентрації за бар'єром у 12 разів.

Вчені відзначають, що якби вічна мерзлота була стабільною, причин для занепокоєння не було б. Але останні дані свідчать про те, що через глобальне потепління вічна мерзлота тане. Очікується, що до 2050 року втрати в Арктичному циркумполярному регіоні становитимуть 42%.

Це, у свою чергу, призведе до того, що радон просочуватиметься крізь поверхню і накопичуватиметься в будинках.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені заявили про те, що антарктичний льодовик Туейтса, який також називають льодовиком Судного дня, перебуває під загрозою, оскільки він втрачає дедалі більше льоду. У разі руйнування льодовика він може підняти рівень Світового океану на 65 сантиметрів.