UA / RU
Підтримати ZN.ua

Танення льодовиків може призвести до нової пандемії – вчені

Скуті льодом віруси та бактерії можуть «повернутися до життя».

Наступна пандемія може бути викликана не кажанами або птахами. Віруси та бактерії, які атакуватимуть людство, можуть бути вивільнені з льодовиків, що тануть через глобальне потепління, повідомляє The Guardian.

Генетичний аналіз ґрунту та озерних відкладень озера Хейзен, найбільшого прісноводного озера у високогірних районах Арктики, показав, що ризик зараження вірусом підвищується поблизу льодовиків, що тануть. Це означає, що в міру танення льодовиків зростає ризик того, що віруси та бактерії, що містяться в них, вивільнятимуться і заражатимуть дику природу. І ситуація посилюватиметься в міру відступу льоду до полюсів.

Читайте також: З подальшим потеплінням клімату прийдуть нові віруси

Наприклад, у 2016 році спалах сибірки в Сибіру, в результаті якої померла одна дитина і були заражені ще семеро людей, була пов'язана з хвилею тепла, яка розтопила вічну мерзлоту. До цього останній спалах у регіоні був зафіксований у 1941 році.

У ході дослідження вчені з Університету Оттави зібрали зразки ґрунту та відкладень із озера Хейзен неподалік місця, куди стікається тала вода з місцевих льодовиків. Потім вони секвенували РНК і ДНК у цих зразках, щоб ідентифікувати сигнатури, які відповідають вже знайомим вірусам та бактеріям, а також тваринам, рослинам та грибам, які можуть стати потенційними носіями. Після цього дослідники запустили алгоритм, який оцінив ймовірність зараження цими вірусами неспоріднених груп організмів.

Аналіз даних показав, що ризик зараження вірусами нових господарів був вищим ближче до місць, куди стікалася більша кількість талої льодовикової води. Разом з тим команда не підраховувала кількість ще невідомих вірусів, а також їхню здатність заражати інші організми. Дослідники мають намір зробити це найближчим часом.

Вчені також зазначають, що прогнозування високого ризику поширення – це не те саме, що передбачення реальних пандемій. Поки віруси та їх потенційні переносники не присутні в тому самому місці одночасно, ймовірність зараження залишається низькою. Але існуючі моделі показують, що зміни клімату змінять ареал проживання видів, що зробить ймовірність подібних контактів вищою.

Інші дослідження, проведені нещодавно, показали, що у льодовиках можуть ховатися невідомі віруси. Наприклад, минулого року дослідники з Університету штату Огайо в США оголосили, що виявили генетичний матеріал 33 вірусів, 28 з яких є новими у зразках льоду, взятих з Тибетського плато в Китаї. Судячи з їхнього місцезнаходження, вік вірусів оцінюється приблизно в 15 тисяч років.