UA / RU
Підтримати ZN.ua

Супутники Марса можуть бути уламками давно загиблого небесного тіла

Ймовірно, місяць Червоної планети розпався на частини кілька мільярдів років тому.

Астрономи з Швейцарської вищої технічної школи Цюріха провели моделювання, яке показало, що супутники Марса Фобос і Деймос могли бути частиною іншого, більшого місяця. Ймовірно, це небесне тіло розпалося на частини кілька мільярдів років тому, повідомляє Naked science.

Діаметр Фобоса і Деймоса складає всього 23 і 11 кілометрів, а їхня форма нагадує скоріше картоплину, ніж кулю. Тому вчені вважають, що супутники Марса сформувалися не біля планети, а колись були звичайними астероїдами, захопленими її тяжінням. Але орбіти Фобоса і Деймоса говорять про інше.

Від захоплених астероїдів можна було б очікувати, що їхні орбіти залишаться витягнутими і будуть нахилені відносно площини екватора планети. У реальності ж вони залишаються круговими і орієнтовані так само, як обертається Марс.

Тепер же вчені виступили з новою версією походження супутників Червоної планети. Комп'ютерне моделювання, яке провели дослідники, показало, що хоча сьогодні Фобос і Деймос обертаються по орбітах різної висоти і з різною швидкістю, в далекому минулому їхні шляхи сходяться. Тому вчені припускають, що колись у планети був всього один супутник, який обертався практично синхронно з Марсом, але його зруйнував удар комети або астероїда десь від мільярда до 2,7 мільярда років тому.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Користувачі соцмереж розшифрували таємне послання на парашуті марсохода Perseverance

Раніше вчені за допомогою радара апарату Mars Express з'ясували, що під товстим шаром льоду на південному полюсі Марса може знаходитися не тільки озеро з рідкою водою, але і безліч водойм поменше. Ці водойми відокремлюються від головного озера перемичками «суші».