UA / RU
Підтримати ZN.ua

Супутник NASA впав на Землю через 38 років на орбіті

Апарат пропрацював 21 рік, хоча був розрахований лише на два.

Супутник NASA впав на Землю після того, як провів 38 років на орбіті планети, повідомляє CNN. Апарат Earth Radiation Budget Satellite (ERBS) був запущений у 1984 році на борту шатла "Челенджер".

Він пропрацював до 2005 року, передаючи на Землю дані, які допомогли вченим зрозуміти, як планета поглинає та відбиває енергію Сонця, а також вимірятит концентрації озону, водяної пари, діоксиду азоту та аерозолів у стратосфері.

Читайте також: SpaceX успішно вивела на орбіту український супутник

Міністерство оборони США підтвердило, що супутник увійшов до атмосфери Землі 8 січня над Беринговим морем. Чи згорять усі його частини в атмосфері, спочатку було неясно, шанс на те, що він може призвести до збитків на землі, оцінювалися як 1 до 9400. Але падіння апарату обійшлося без проблем.

Сам супутник пропрацював набагато довше, ніж передбачалося. Він прослужив 21 рік замість двох запланованих. У NASA заявили, що прилади апарату змогли зібрати дані, що підтвердили руйнування озонового шару Землі.

Ці дані допомогли сформувати Угоду з Монреальського протоколу, підписану 1987 року десятками країн. Вона дозволила різко скоротити використання в усьому світі хлорфторвуглеців (ХФУ), що руйнують озоновий шар — хімічних речовин, які колись широко використовувалися в аерозольних розпилювачах, холодильних установках і кондиціонерах.

Дослідження, проведене у 2021 році, показало, що якби заборона на ХФУ не була узгоджена, світ опинився б на шляху до руйнування озонового шару та додаткового глобального потепління на 2,5 градуса Цельсія до кінця століття.

Нагадаємо, перший в історії запуск космічних супутників з території Великої Британії, який здійснила каліфорнійська компанія Virgin Orbit, завершився невдачею. Точних причин провалу місії не називають.