UA / RU
Підтримати ZN.ua

Старший за Стоунхендж та піраміди: у Чехії знайшли стародавній пам'ятник

Вік споруди оцінюється у 7000 років.

Археологи виявили недалеко від Праги залишки споруди Кам'яної доби, старшої за Стоунхендж та єгипетські піраміди. Як повідомляє Live Science, споруда є «найдавнішим свідченням існування архітектури в Європі».

Виявлений комплекс формою нагадував медальйон. Ймовірно, що 7000 років тому тут могли збиратися місцеві жителі, хоч точне призначення комплексу невідоме. Діаметр комплексу становить близько 55 метрів, що приблизно дорівнює висоті Пізанської вежі.

Читайте також: Археолог вважає, що наблизився до виявлення мумії Неферіті

Вчені зазначають, що «ще рано говорити про людей», які побудували його, але, ймовірно, вони належали до культури гончарної кераміки, що процвітала між 4900 та 4400 роками до нашої ери.

Про можливе існування пам'ятника тут стало відомо ще у 1980-х роках під час проведення газо- та трубопроводу. Але під час нових розкопок структуру було вперше виявлено повністю.

На даний момент дослідникам вдалося знайти фрагменти кераміки, кістки тварин та кам'яні знаряддя праці. Надалі вчені мають намір провести радіовуглецеве датування, яке допоможе точно датувати споруду і, можливо, зв'язати її з неолітичним поселенням, знайденим неподалік.

Представники культури гончарної кераміки відомі будівництвом й інших схожих пам'яток у інших регіонах Чехії. Їхні осілі фермерські села, розташовані на перетині сучасної Польщі, східної Німеччини та північної Чехії, складалися з кількох довгих будинків, великих прямокутних споруд, що вміщали від 20 до 30 осіб у кожному.

Раніше археологи виявили в церкві, яка колись розташовувалась у стародавньому місті Віфсаїда, мозаїку з посвятою «Голові та вождеві Небесних Вісників» – так позначали апостола Петра. На думку вчених, це вказує на те, що церкву було збудовано на місці будинку, в якому жили апостол Петро та його брат Андрій.