UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стародавня "жуйка" допомогла дізнатися історію жінки кам'яної доби

Вчені витягли з жуйки ДНК жінки, яка жила в Скандинавії шість тисяч років тому.

Вчені з Університету Копенгагена витягли з давньої "жуйки" ДНК жінки, яка жила на території нинішньої Скандинавії шість тисяч років тому. Як повідомляє ВВС, ДНК дослідники витягли завдяки відмітинам зубів, які залишилися в "жуйці", і це перший випадок, коли її вдалося отримати не з людських останків безпосередньо.

Дослідники відзначають, що "жуйка", яка насправді була деревною смолою, є важливим джерелом ДНК людини, особливо з тих періодів, в які людських останків не залишилося.

Вчені вважають, що у жінки, яка жувала знайдену "жуйку", була смаглява шкіра, темне волосся і блакитні очі. Вона була генетично ближче до мисливців-збирачів, які жили в материковій частині Європи, ніж до тих, які жили в Скандинавії. Ймовірно, вона була нащадком популяції, яка перебралася в цей регіон з Західної Європи після відступу льодовика.

Дослідники також з'ясували, що частиною раціону жінки було м'ясо качки і фундук. Вченим вдалося виділити ДНК мікробів, які були знайдені в "гумці". Зокрема, вони знайшли патогени, які викликають залізисту лихоманку і пневмонію, а також інші віруси і бактерії, які присутні в роті, але не викликають захворювання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

"Жуйка", яку жувала жінка
BBC

Раніше вченим вдалося відновити зовнішність стародавньої єгиптянки, яку назвали Меританум (кохана Анума), за її мумією, вік якої оцінюється приблизно у дві тисячі років.