Міжнародна група вчених виділила мітохондріальну ДНК з зуба неандертальця, вік якого оцінюється в 80 тисяч років. Як повідомляє Інститут еволюційної антропології Товариства Макса Планка, це найдавніша мітохондріальна ДНК неандертальця в Центральній і Східній Європі.
Зуб був знайдений в печері Стайня в Польщі. Аналіз показав, що ДНК цього неандертальця більше схожа на ДНК представників цього виду, які були знайдені на Кавказі, ніж в Західній Європі. Поруч з зубом були знайдені також кам'яні знаряддя праці, аналогічні тим, які знаходили в південних регіонах.
Вчені вважають, що у неандертальців, які проживали в тайзі і степу, був ширший радіус пошуку їжі, ніж вважалося раніше. Крім того, вони припускають, що річки Прут і Дністер були основними коридорами, уздовж яких деякі групи неандертальців мігрували на Кавказ.
Близько 100 тисяч років тому клімат на Землі різко змінився і Східна Європа перетворилася з лісистої місцевості на степ і тайгу, що сприяло розселенню шерстистих мамонтів, шерстистих носорогів та інших пристосованих до холоду тварин. Чисельність неандертальців різко скоротилася через кліматичні зміни, вони мігрували в тепліші райони. Разом з тим, в Східній Європі все ж знаходять знаряддя праці цього періоду і аж до повного зникнення цього виду.
Попередні генетичні дослідження останків неандертальців показали, що неандертальці із Західної Європи витіснили популяцію неандертальців, які жили в Гірському Алтаї, близько 90 тисяч років тому, а потім, близько 45 тисяч років тому, західноєвропейські неандертальці витіснили неандертальців з Кавказу.
Зуб, вік якого оцінюється в 80 тисяч років, є важливою знахідкою, оскільки відноситься до того періоду, коли кліматичні зміни змусили деякі групи неандертальців переміститися в Центральну Азію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Німеччини та Італії прийшли до висновку про те, що зміни клімату підштовхнули неандертальців до того, щоб почати виготовляти більш складні знаряддя праці. На думку дослідників, на це вказують знахідки, зроблені в одній з печер Нижньої Баварії.