UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стародавній «вбивця» стрімко набуває стійкості до антибіотиків – вчені

Бактерія, яка викликає черевний тиф, швидко набуває стійкості до ліків.

Черевний тиф стає стійким до антибіотиків

Черевний тиф стає стійким до антибіотиків

Вчені заявили, що бактерія, що викликає черевний тиф, швидко розвиває стійкість до лікарських препаратів. Більше того, стійкі штами замінюють ті, які такої стійкості не мають, повідомляє Science Alert.

Черевний тиф викликає бактерія Salmonella enterica serovar Typhi (S Typhi), на даний момент найефективнішим засобом боротьби з нею є антибіотики. Але в останні 30 років стійкість бактерії до пероральних антибіотиків зростає і швидко поширюється.

Читайте також: Вчені з'ясували, як бактеріям вдається швидко адаптуватися до дії антибіотиків

У дослідженні, проведеному в 2022 році, вчені секвенували геноми 3489 штамів S. Typhi, виявлених у період з 2014 по 2019 рік у Непалі, Бангладеш, Пакистані та Індії, та виявили зростання кількості штамів Typhi з широкою лікарською стійкістю (XDR).

XDR тиф не тільки стійкий до антибіотиків першої лінії, таких як ампіцилін, хлорамфенікол та триметоприм/сульфаметоксазол, але й стає стійким до нових антибіотиків, таких як фторхінолони та цефалоспорини третього покоління. І ці штами стають все більш поширеними у всьому світі.

Більшість випадків XDR тифу зареєстровані в Південній Азії, вчені зареєстрували більше 200 випадків міжнародного поширення з 1990 року. Більшість штамів були експортовані до Південно-Східної Азії, а також Східної та Південної Африки, але супербактерії черевного тифу також були виявлені у Великій Британії, Сполучених Штатах та Канаді.

"Швидкість, з якою в останні роки з'явилися і поширилися високостійкі штами S. Typhi, є реальною причиною для занепокоєння і підкреслює на необхідності термінового розширення заходів профілактики, особливо в країнах з найбільшим ризиком", - заявив фахівець із інфекційних захворювань Джейсон Ендрюс зі Стенфордського університету.

Вчені вже кілька років попереджають про появу резистентного тифу. У 2016 році в Пакистані знайшли перший штам тифу з множинною стійкістю до ліків, який до 2019 року став домінуючим у країні.

З більшістю штамів стійкого тифу боролися за допомогою протимікробних препаратів третього покоління, таких як хінолони, цефалоспорини та макроліди. Але до початку 2000-х років мутації, які забезпечують стійкість до хінолонів, становили понад 85% усіх випадків у Бангладеш, Індії, Пакистані, Непалі та Сінгапурі. У той же час стійкість до цефалоспоринів також брала гору.

Сьогодні залишився лише один пероральний антибіотик із групи макролідів: азитроміцин. Але можливо, що ці ліки будуть дієвими ще не довго. Дослідження 2022 показало, що поширюються і мутації, які забезпечують стійкість до азитроміцину. А це «ставить під загрозу ефективність усіх пероральних протимікробних препаратів на лікування черевного тифу». Ці мутації поки не перейняв XDR тиф, але якщо це станеться, це призведе до серйозних проблем.

За відсутності лікування близько 20% випадків черевного тифу можуть виявитися смертельними. На сьогоднішній день у світі реєструється 11 мільйонів випадків захворювання на рік.

Майбутнім спалахам можна деякою мірою запобігти за допомогою кон'югованих вакцин проти черевного тифу. Але якщо доступ до подібних вакцин не розширити в усьому світі, ми можемо мати справу з новою проблемою.

«Нещодавня поява XDR та азитроміцин-резистентного S Typhi створює велику терміновість для швидкого розширення профілактичних заходів, включаючи використання кон'югованих вакцин проти черевного тифу в країнах, ендемічних по черевному тифу. Такі заходи необхідні в країнах, де поширеність стійкості до протимікробних препаратів серед ізолятів S Typhi нині висока, але з огляду на схильність до міжнародного поширення не повинні обмежуватися такими умовами», — написала міжнародна група вчених у дослідженні, опублікованому в журналі Lancet.

Раніше вчені заявили про те, що антибіотик, який розробили 80 років тому, а потім відмовилися від його використання, може знову стати в нагоді. На цей раз його можна використовувати для боротьби з бактеріями, стійкими до інших препаратів.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!