Вчені з США та Японії заявили про те, що миші і свині здатні дихати кишечником, як деякі морські організми. Можливо, що такі напрацювання в умовах стаціонару могли б допомогти людям, які втратили здатність дихати легенями, повідомляє Naked science.
Деякі водні організми, наприклад, морські огірки, прісноводні голиці і соми, розвинули механізм кишкового дихання, який допомагає їм вижити в умовах браку кисню. А ось про подібні здібності у ссавців вчені поки не знали.
В ході ж нового дослідження вчені показали, що в екстреній ситуації миші, щури і свині можуть дихати через кишечник. Але така система дихання малоефективна і служить лише невеликою підтримкою організму, що вмирає від нестачі кисню. Разом з тим, якийсь час за її допомогою він все ж може протриматися.
Експерименти показали, що одна миша не пережила 11 хвилин вкрай низького вмісту кисню. Але гризуни, які отримали кишкову вентиляцію в безкисневій камері, жили на 10% довше, ніж ті, хто не отримував такої підтримки.
Більше кисню потрапляло і в їхнє серці, якщо порівнювати з мишами, яким не надходив кисень взагалі. Схожий результат продемонстрували свині: вентиляція кишечника позбавила їхню шкіру від блідості і зробила її теплішою, підвищивши в тілі рівень кисню.
Вчені провели такі експерименти в спробі зрозуміти, як можна допомогти людям, що страждають від проблем з легенями. Необхідність пошуку такої допомоги стала ще більш актуальною в часи пандемії коронавірусу. Подібні напрацювання могли б допомогти людям, які втратили здатність дихати за допомогою легенів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Інституту Солка в Каліфорнії створили химерні ембріони людини і мавпи. Стовбурові клітини людини виростили в ембріонах мавп, щоб краще зрозуміти, як клітини розвиваються і взаємодіють одна з одною.