Вчені заявили про те, що скорпіони здатні підлаштовувати свою отруту під поточні потреби. Висновки дослідників опубліковані в журналі Proceedings of the Royal Society B.
Отрута скорпіонів – це багатий коктейль білків, що атакують нервову систему і кров, порушують роботу критично важливих білків і т. д. Всі ці компоненти синтезуються й нагромаджуються в отруйних залозах; пропорції і кількості, в яких вони змішуються, можуть змінюватися. Щоб використати цю здатність павуків, дослідники помістили скорпіонів Hormurus waigiensis у різні умови, в яких вони постійно взаємодіяли з кониками (жертви), або харчувалися вже мертвими кониками (контроль), або регулярно зустрічалися з опудалом миші (хижак).
Шість тижнів вчені забрали отруту павуків і проаналізували її склад. Дійсно, в умовах постійної загрози нападу в ній виявилося більше токсинів, ефективних проти ссавців, і менше – тих, що діють на комах. Це легко зрозуміти: синтез отруйних пептидів – дуже витратне для організму завдання, і чим ефективніше буде їхня дія, тим краще.
Варто зауважити, що знахідка не означає, ніби скорпіони здатні "настроювати" свій яд "на льоту", безпосередньо перед захистом або нападом. Однак вплив відповідних умов середовища веде до повільної, але вірної зміни складу токсичного коктейлю.
Раніше вчені заявили про те, що семирукі восьминоги навчилися полювати, використовуючи при цьому жалкі органи мертвих медуз.