UA / RU
Підтримати ZN.ua

Швидко заснути та виспатися: біолог розповів, як це зробити

Є кілька факторів, які впливають на якість сну.

З початком холодів та після переходу на зимовий час багато українців відчувають брак енергії. Нічні тривоги та стреси також погіршують самопочуття. В такий період важливо покращити свій сон, щоб встигати відновитися за ніч.

Читайте також: Як відпочивати на вихідних, щоб відпочити

Як це зробити в інтерв'ю Оксані Онищенко для ZN.UA розповів кандидат біологічних наук, фахівець з нейронауки, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи та школи «Майбутні», співавтор та керівник методології «Змінотворці» Петро Чорноморець.

Він заначив, що період із десятої вечора до четвертої ранку вважається найціннішим часом для сну. Це не означає, що достатньо спати шість годин, повноцінний сон має тривати вісім-дев’ять годин, але якщо захопити цей час, це буде корисно для організму. Щонайменше тому, що на цей період припадає пік вироблення мелатоніну. І виробляється він у темряві під час сну.

«Але тут треба без фанатизму, бо якщо людина є «совою», то краще нехай уже лягає опівночі й спить вісім годин. А от лягати спати о четвертій ранку, а прокидатися о тринадцятій точно не треба, це не дуже здорова історія. З іншого боку, ритміка сну залежить від світла, тому можна, в принципі, й лягати о четвертій ранку та вставати о першій годині дня, якщо маєш цупкі блекаут-штори, які не пропускають світло, й штучне освітлення, яке вмикаєш собі, коли хочеш мати день. Тобто ти умовно створюєш обставини, що живеш в Києві, але світловий день у тебе — як у Нью-Йорку. І це теж буде окей. До зимового часу ми адаптуємося, є рішення, що допоможуть максимально знизити негативний вплив природних чинників. Головне — не забувати піклуватися про себе, наскільки це можливо», – пояснив експерт.

Нагадаємо, влітку Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4201 «Про обчислення часу в Україні», яким ініціювала скасування переходу з зимового на літній. Але за інформацією ЗМІ, президент України Володимир Зеленський не буде підписувати його, тож вірогідно перехід на зимовий час буде не останнім.