Бразильські вчені створили штучний ніс E-nose, який може визначити стиглість персиків, які знаходяться на дереві. Робить це він, вловлюючи леткі органічні сполуки (VOC), які виділяють фрукти, повідомляє "Популярная механика".
Наголошується, що тільки за запахом стиглість персиків не завжди можуть визначити навіть досвідчені фермери. Але плоди можуть дозрівати з різною швидкістю навіть в межах одного дерева.
"Ми знаємо, що VOC розрізняються за кількістю і типом залежно від різних фаз росту плодів. Таким чином, електронні носи є відмінним рішенням, оскільки вони дозволяють здійснювати онлайн-моніторинг цих молекул", - розповідають автори роботи.
За словами вчених, у їхнього електронного носа є ряд переваг порівняно з існуючими методами визначення стиглості плодів. Він проводить аналіз в режимі реального часу у відкритому середовищі і не вимагає прямого контакту з плодами.
Точність E-nose становить 98%, але вчені хочуть удосконалити систему. Надалі вони мають намір створити такий самий штучний ніс для вина.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше британський стартап Sonantic навчив штучний інтелект плакати і зітхати. В якості демонстрації своєї розробки дослідники опублікували відео, в якому нейромережа емоційно зачитує текст.