Вчені з Лабораторії реактивного руху NASA створили програму, яка допомогла їм знайти раніше непомічені кратери на Марсі. Як повідомляє «Популярная механика», кратери утворилися в період з 2010 по 2012 рік.
Метеорит середніх розмірів пронісся по небу Червоної планети між березнем 2010 і травнем 2012 року. Він розбився на шматки, врізавшись в поверхню Марса. Кратери, що з'явилися в результаті, були відносно невеликими: близько чотирьох метрів у діаметрі.
Зазвичай вчені витрачають багато часу на ручну обробку знімків, зроблених орбітальними апаратами. За 14 років дослідники змогли виявити близько тисячі кратерів. Зазвичай їх спочатку знаходять за допомогою вбудованої камери космічного апарату, яка робить знімки низького дозволу, що охоплюють відразу сотні кілометрів. На цих знімках будуть видні тільки сліди вибуху навколо місця удару, а не окремі кратери.
Щоб знайти сліди ударів метеоритів, вчені вивчають знімки, зроблені камерою з високою роздільною здатністю HiRISE. Цей прилад настільки потужний, що може з орбіти побачити сліди, залишені марсоходом. Однак на отримання одного знімка за допомогою цієї камери може піти до 40 хвилин. Щоб полегшити роботу з допомогою цього інструменту, вчені створили програму COSMIC, яка здатна автоматично визначати свіжі ударні кратери.
Щоб навчити алгоритм, дослідники завантажили в нього 6 830 зображень вбудованої камери апарату, включаючи місця падіння метеоритів, підтверджені за допомогою HiRISE. Серед набору навчальних даних також були об'єкти місцевості, які не є кратерами. Це було зроблено, щоб показати програмі «неправильні» об'єкти.
Після цього програма просканувала весь набір даних, зібраних за допомогою вбудованої камери - приблизно 112 тисяч зображень. На сьогоднішній день вона вже знайшла 20 кратерів, реальність яких в подальшому перевірять фахівці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з допомогою радара апарату Mars Express з'ясували, що під товстим шаром льоду на південному полюсі Марса може знаходитися не тільки озеро з рідкою водою, але і безліч водойм поменше. Ці водойми відокремлюються від головного озера перемичками «суші».