Учені з Нідерландів за допомогою аналізу, який провів штучний інтелект, прийшли до висновку, що у знаменитих Сувоїв Мертвого моря було кілька авторів, які копіювали стиль один одного. Дослідники і раніше припускали, що початок і кінець рукопису могли написати різні автори, але доказів цього не було, повідомляє ВВС.
Сувої Мертвого моря (Кумранські рукописи) - найстаріші в світі біблійні манускрипти, які були знайдені в 1940-50 роках. Всього дослідники виявили 950 фрагментів старовинних текстів.
Перші сувої знайшли в Кумранських печерах в 1947 році, їх знайшов молодий пастух-бедуїн, який опустився в печеру в пошуках вівці. Манускрипти датуються ІІІ століттям до нашої ери і писалися переважно на івриті, арамейською і грецькою мовами. Але про писарів, які працювали над створенням сувоїв, нічого відомо не було.
Тепер дослідники використали штучний інтелект, який навчили виділяти і порівнювати всі види символів на старовинних текстах. Вивчивши таким чином один з найбільших і добре збережених манускриптів, Сувій пророка Ісаї, вчені з'ясували, що він був написаний двома авторами.
Зокрема, дослідники вивчили букву «Алеф», яка зустрічалася в тексті більше п'яти тисяч раз. Вчені стверджують, що змогли знайти «стародавні чорнильні сліди». А це важливо, оскільки кожен такий слід є індивідуальним і пов'язаний з рухом м'язів людини. За словами дослідників, схожий стиль свідчить про те, що писарі належали до однієї школи, наприклад «батько навчив писати сина».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
В цьому році вченим вперше за 60 років вдалося виявити в печерах Мертвого моря зразок Кумранських рукописів. Крім того, дослідники виявили мумію дитини і кошик, вік яких становить кілька тисяч років.