UA / RU
Підтримати ZN.ua

Штучна чи справжня: вчені розповіли, яка новорічна ялинка екологічніша

У використання і тих, і інших є свої недоліки.

Період новорічних та різдвяних свят – час, коли у наших домах з'являються ялинки, які є символами свята. Щороку виникають суперечки про те, яка ялинка краща: штучна чи справжня, а також про те, яка з них безпечніша для навколишнього середовища. Відповідь на це запитання шукає видання IFLscience.

Справжня ялинка

Існують свідчення того, що дерева можуть пом'якшити наслідки змін клімату, вловлюючи вуглекислий газ і накопичуючи його у своїх гілках, коренях та голках. З новорічними ялинками все відбувається так само, тому їхня вирубка може здатися поганою ідеєю.

Разом з тим існують свідчення того, що розведення новорічних ялинок може принести користь навколишньому середовищу. На те, щоб вирости до 1,6 метра, ялинці потрібно близько 10 років. Протягом цього періоду ялинки є майданчиком для ігор і проживання тварин, а також «вбирають» вуглець газ з атмосфери.

Читайте також: Що подивитись на Новий рік: фільми для створення святкової атмосфери

Крім того, за даними Національної асоціації різдвяних ялинок США, на кожне зрубане дерево наступної весни висаджують три саджанці.

«Наука показує, що один із найкращих способів захистити ліси – це використовувати їх з обережністю. При стабільному використанні лісів можна виробляти відновлювані ресурси, такі як ялинки та дерев'яні іграшки», - йдеться в журналі Nature Conservancy.

З іншого боку, існують питання, пов'язані з тим, як різдвяні ялинки вирощують: надмірне використання пестицидів та витіснення природних екосистем задля звільнення місця для плантацій. Крім того, важливо вибирати дерева, вирощені неподалік, щоб мінімізувати викиди вуглецю, пов'язані з транспортуванням.

Важливе й питання утилізації. Якщо дерево відправити просто на звалище, воно виділятиме метан і негативно впливатиме на навколишнє середовище. Спалювання ж дерева призведе до викиду вуглекислого газу та інших небезпечних речовин. Найкращий спосіб позбутися справжнього дерева – подрібнити його на труха.

Штучні ялинки

Прибічники використання штучних дерев як одного з аргументів наводять той, що їх можна використати кілька разів. Але основний недолік подібних дерев полягає в тому, що вони виготовлені з пластику.

Штучні дерева найчастіше виробляють із полівінілхлориду (ПВХ). Незважаючи на еластичність цього матеріалу, він є одним із найнебезпечніших для екології. Через високий вміст хлору ПВХ може призвести до токсичного забруднення діоксинами, що накопичуються в організмах тварин. Крім того, ПВХ важко переробити, він потрапляє на сміттєзвалища, де залишається протягом десятиліть.

Крім того, вуглецевий слід, який залишає штучне дерево, сильніший, ніж у справжнього. Штучна ялинка вироблятиме близько 40 кілограмів парникових газів (вдвічі більше, ніж справжнє дерево), якщо опиниться на звалищі, і в 10 разів більше, якщо її спалять.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Штучні дерева, як правило, виробляють у Китаї, тому вони долають величезний шлях, перш ніж опинитися в наших будинках. Транспортування також залишає вуглецевий слід. Найкраще, що можна зробити, обравши штучну ялинку, - користуватися нею протягом багатьох років з моменту покупки.

Як заключає видання, справжні дерева завдають меншої шкоди екології. Разом з тим, перш ніж ставити ялинку у себе вдома, необхідно переконатися, що разом із нею не з'явився і лісовий мешканець.