UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шторми в «атмосферних річках» уповільнюють відновлення льоду Арктики

Ці бурі утворюють річки водяної пари в атмосфері.

Втрата морського льоду в Арктиці може посилюватись сильними штормами, здатними переміщати величезну кількість води у вигляді пари. Це явище відоме як «атмосферні річки», вони все частіше досягають Арктики навіть у морозні місяці, коли морський лід зазвичай отримує шанс на відновлення. Але атмосферні річки заважають цьому, пише IFL Science.

«Скорочення арктичного морського льоду є одним з найочевидніших свідчень глобального потепління за останні кілька десятиліть. Незважаючи на те, що температури в Арктиці значно нижчі від нуля, скорочення морського льоду взимку все ще дуже велике. І наше дослідження показує, що атмосферні річки є одним з чинників, які пояснюють чому», — заявив провідний автор нового дослідження Пенфей Чжан з університету Пенсільванії.

Читайте також: Антарктида переживала льодовикові періоди набагато частіше, ніж вважалося – вчені

Атмосферна річка – це тонкий, нестійкий стовп водяної пари, що конденсується, що надходить з тропіків, який розташовується високо в атмосфері. Коли «річка» досягає землі, вона перетворюється на потужну зливу або снігопад.

2021 року вчені виявили, що такі «річки» можуть утворювати «озера»: масивне скупчення водяної пари в атмосфері, яке рухається повільно і може зберігатися протягом декількох днів. Вони утворюються, коли атмосферні річки відокремлюються і уповільнюються, утворюючи «озеро», яке може вмістити і зрештою вилити величезну кількість води.

У ході нового дослідження вчені об'єднали супутникові спостереження з моделюванням клімату, щоб з'ясувати, як атмосферні річки впливають на Арктику під час заледеніння. Виявилось, що поява атмосферної річки впливала на морський лід у цьому регіоні. Він починає відступати і продовжував це робити протягом 10 наступних днів.

Це відкриття викликає ще більше занепокоєння у зв'язку з тим, що останніми роками атмосферні річки стають дедалі частішим явищем.

«Коли таке перенесення вологи відбувається в Арктиці, ефект полягає не тільки в кількості дощу або снігу, що випадає з нього, а й у потужному ефекті танення льоду. Це важливо, оскільки в останні кілька десятиліть відбувається стрімке скорочення арктичного морського льоду, що спричинило безліч небажаних наслідків, таких як потепління в Арктиці, ерозія арктичних берегів, порушення глобальних погодних умов і руйнування арктичних угруповань та екосистем», — заявив співавтор дослідження Мінгфанг Тінг з Колумбійського університету.

Раніше вчені заявили про те, що танення льодовиків може спричинити нову пандемію. Віруси та бактерії можуть бути вивільнені з льоду, який тане через глобальне потепління.