UA / RU
Підтримати ZN.ua

Серед кішок є "лівші" і "правші" - вчені

Близько 70% кішок частіше виконують дії "провідною" лапою.

Вчені заявили про те, що 70% кішок частіше виконують дії "провідною" лапою, лівою чи правою. При цьому, найчастіше переваги залежать від статі тварини: самці часто виявляються "лівшами". Висновки дослідників опубліковані в журналі Animal Behaviour.

У ході дослідження вчені провели серію експериментів за участю 44 кішок у віці від одного року до 17 років, 20 з них були самками. Господарям котів доручили спостерігати за вихованцями протягом трьох місяців. Люди фіксували три типи спонтанної поведінки тварин: записували, на якому боці кішка зазвичай лежить, з якою лапи починає спускатися по сходах, а з якою вважає за краще забиратися на невисокі поверхні (наприклад, у лоток з гігієнічним наповнювачем). Господарі записали не менше 50 прикладів кожного типу поведінки.

Крім того, кішки пройшли тестування, дістаючи їжу з триярусного контейнера з отворами, в які могла проникнути тільки одна лапа. Тварини проходили тести вдома, для того, щоб незнайома обстановка не вплинула на їхню поведінку. Кожна кішка виконала по 15 спроб кожен день.

"Провідну" лапу виявили у більшості кішок. 73% тварин воліли користуватися певною лапою, дістаючи корм. 70% спускалися вниз з "провідної" лапи, 66% - піднімалися на невелику висоту. При цьому лежати на певному боці воліли лише 25% кішок. Вчені виявили, що самки частіше виявлялися "правшами", а самці - "лівшами". Таку ж відмінність раніше спостерігали у собак і коней. Автори дослідження про собак прийшли до висновку, що на уподобання можуть впливати статеві гормони - дані вдалося зібрати тільки для стерилізованих тварин. Однак у випадку кішок такого зв'язку не знайшли: всі тварини, які брали участь у дослідженні, були стерилізовані, але "провідну" лапу виявили у більшості.

"Тварини-"лівші", які частіше використовують праву півкулю при обробці інформації, як правило, демонструють більш помітну реакцію на джерела страху і більш часті спалахи агресії. Їм складніше справлятися зі стресовими ситуаціями, ніж тваринам-"правшам", які частіше покладаються на ліву півкулю", - заявила одна з авторів дослідження Дебора Уеллс.

Раніше вчені встановили, що новокаледонські ворони, галки й інші воронові птахи не поступаються в інтелекті і ступеню контролю шимпанзе, незважаючи на величезні відмінності у масі мозку.