UA / RU
Підтримати ZN.ua

Секрет брехні для пліткарів та рецепт клізми від майя: за що присудили Ігнобелівську премію цього року

Група дослідників здобула премію з літератури за аналіз складності юридичних документів.

У середині вересня, традиційно, відбулося оголошення лауреатів Ігнобелівської (Шнобелівської) премії. Її вручають за відкриття, які "спочатку викликають сміх, а потім змушують замислитись". Зазвичай церемонія оголошення проходила в Гарвардському університеті, але вже другий рік поспіль її проводять онлайн через пандемію коронавірусу.

З повним списком лауреатів можна ознайомитись на сайті премії.

Премію в галузі літератури присудили вченим з Канади, США, Великої Британії та Австралії за «аналіз того, що робить юридичні документи необов'язково складними для розуміння».

Читайте також: Барак Обама став другим президентом США, який отримав премію "Еммі"

Нагороду в галузі прикладної кардіології вручили вченим із Чехії, Нідерландів, Великої Британії, Швеції та Аруби, які «шукали і знайшли свідчення того, що коли романтичні партнери зустрічаються вперше і відчувають потяг один до одного, їхні серцеві ритми синхронізуються».

Премію з біології присудили дослідникам з Бразилії та Колумбії, які вивчили, чи впливає запор на перспективи спарювання скорпіонів. А премію з медицини присудили польським вченим за доказ того, що пацієнти, які проходять через хіміотерапію, страждають від меншої кількості побічних ефектів, якщо один із традиційних компонентів лікування замінити на морозиво.

Японські вчені отримали премію у галузі інженерії через те, що визначили найефективніший спосіб використання пальців при повороті ручки. Премію в галузі історії мистецтва присудили дослідникам з Нідерландів, Гватемали, США та Австралії за дослідження «Мультидисциплінарний підхід до сцен ритуальних клізм на стародавній кераміці майя».

Премію з фізики присудили відразу двом групам вчених, які спробували з'ясувати, як каченятам вдається плавати строєм. А шнобелівську премію миру присудили міжнародній команді дослідників, які розробили алгоритм для допомоги пліткарям у рішенні, коли говорити правду, а коли – брехню.

Італійські вчені отримали премію в галузі економіки за математичне пояснення того, чому успіх приходить не до найталановитіших, а до найудачливіших. А премію в галузі технічної безпеки було присуджено шведському вченому за розробку манекена для краш-тесту лося.