UA / RU
Підтримати ZN.ua

Самцеві ссавця вперше вдалося виносити нормальне потомство

Тварині провели пересадку матки.

Китайські вчені з військово-морського медичного університету в Шанхаї під керівництвом Жунцзи Чжан заявили про те, що їм вдалося змусити самця щурів завагітніти і виносити плід. Для цього тварині пересадили матку, куди потім підсадили ембріон, повідомляє N+1.

Чоловіча вагітність - дуже рідкісна подія в світі природи. Найвідомішим прикладом є риби-голки, у яких потомство виношують самці. Але досі вважалося, що чоловіча вагітність зустрічається тільки у риб і не властива ссавцям. Біологи кілька разів намагалися змусити завагітніти самців мишей, але такі спроби закінчувалися невдачею.

Тепер же дослідники припустили, що виносити плід самцям заважає відсутність матки та молекулярного середовища для ембріона. Вирішити ці проблеми вчені вирішили радикальним хірургічним втручанням: провели експерименти з пересадки самцям маток, а також з'єднали їх з кровотоком вагітних самок через судини шкіри.

Спочатку самців і самок об'єднали в парабіонтів - тобто з'єднали їхні кровоносні системи. Для цього відібрали самок зі стабільним менструальним циклом і кастрували фертильних самців. Їм зробили довгі розрізи на шкірі і зшили між собою попарно. Також біологи відібрали самок-донорів маток зі стабільним циклом.

Через вісім тижнів після отримання парабіонтов самцям в парах пересадили матки від донорів. Клубові судини на цих органах з'єднали з аналогічними судинами самців. Після цього обом тваринам у парах пересадили ембріони в стадії бластоцисти. Всього підсадили 842 ембріона для 163 парабіотичних пар. При цьому всього шість самців з пар (3,68%) змогли виносити нормальних дитинчат. Всього їх було 10 і вони не відрізнялися від виношених самками за вагою тіла і плаценти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені знайшли новий орган рослин

Раніше вчені з Інституту Солка в Каліфорнії створили химерні ембріони людини і мавпи. Стовбурові клітини людини виростили в ембріонах мавп, щоб краще зрозуміти, як клітини розвиваються і взаємодіють одна з одною.