UA / RU
Підтримати ZN.ua

Руїни античного міста виявилися "творінням" бактерій

Впорядковані структури, знайдені на дні Середземного моря, були утворені три мільйони років тому.

Вчені провели мінералогічний аналіз загадкових структур, які були виявлені дайверами на дні Середземного моря біля грецького міста Закінф у 2014 році, і виявили, що "місто" є "справою рук" сульфатредукуючих бактерій. Вік же створених бактеріями впорядкованих структур становить близько трьох мільйонів років. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Marine and Petroleum Geology.

На фотографіях, зроблених дайверами, проступали впорядковані структури, які нагадували вимощені мостові і основи колонад. Експедиція, яка спустилася до "руїн", не змогла виявити ні монет, ні інших звичайних для людського поселення артефактів.

Автори нового дослідження отримали зразки "руїн" і встановили вміст в них різних ізотопів вуглецю, кисню та стронцію, які служать надійними індикаторами походження. Вони показали, що в основі "колонад" і "мостової" лежать колонії сульфатредукуючих бактерій. Їхня життєдіяльність вплинула на хімічні процеси, що протікають у верхніх придонних шарах, і стимулювала накопичення доломіту, осадової породи, що містить карбонати кальцію і магнію.

Доломіт в поєднанні з метаном, який є побічним продуктом життєдіяльності бактерій, утворив структури, схожі на діяльність рук людини.

Раніше археологи виявили на території півострова Орланн поселення, вік якого становив близько 1500 років. Розкопки проводилися на території площею у 91 тисячу квадратних кілометрів. Під час розкопок вчені виявили безліч скелетів тварин, риб і морських птахів, які показують, як змінилася фауна півострова за останні 1500 років. Крім того, археологи виявили також уламки скла і посуду і бурштинові і скляні намистини. За знайденим уламками зеленого скла вчені встановили, що жителі півострова підтримували торговельні відносини з мешканцями долини Рейну в Німеччині.