UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія може відкласти польоти на Місяць через кризу

З настанням кризи навіть успішні космічні проекти в Росії закривалися з економічних і політичних причин.

Місячний проект Роскосмосу піддався критиці Експертної ради голови колегії Військово-промислової комісії РФ.

Як пише видання "Известия", рада вважає економічно недоцільним найамбітніший і ресурсномісткий проект найближчих років. Для нього в ракетно-космічній корпорації "Енергія" вже створюється пілотований транспортний корабель (ПТК), він повинен стартувати в 2021 році без людей, а в 2024 році - з людьми (орбітальна експедиція). У 2030 році планується направити ПТК до Місяця, для цього ще потрібно зробити нову ракету-носій надважкого класу, здатну виводити на орбіту Землі 80-тонний корабель у місячній екіпіровці.

Експертна рада розкритикував місячний проект Роскосмосу головним чином у питаннях економічної спроможності.

"Для надважкого носія з вантажопідйомністю 80-90 т неможливо знайти комерційних навантажень, - йдеться у висновках ради. - Носій такого розміру буде стартувати в кращому випадку два рази в рік. Через необхідність підтримувати інфраструктуру, виробничі потужності, колективи накладні витрати зроблять надважкий носій дуже дорогим. Історичний досвід показує, що навіть успішні проекти надважких носіїв (такі як Saturn V і "Енергія") були закриті з економічних і політичних причин з приходом чергової кризи".

На початок робіт по створенню місячної надважкої ракети Роскосмос заклав у проекті Федеральної космічної правди на 2016-2025 роки 214,6 млрд рублів (близько 3,3 млрд доларів). Притому що основна частина фінансування надважкого носія припадає на наступний етап ФКП (2026-2035 роки), коли передбачається створення ракети вантажопідйомністю 160-180 т. З її допомогою можна буде відправити на Місяць пілотований корабель разом з посадковим модулем. Створення ракети такого класу з нуля може коштувати більше 1 трлн рублів.

Читайте також: Росія не скоро запустить ракету в космос через санкції Заходу – Die Welt

У квітні віце-прем'єр РФ Дмитро Рогозін, який курирує оборонну та ракетно-космічну промисловість, заявив, що Росія планує закріпитися на Місяці назавжди.