Російський космічний апарат «Луна-25» припинив своє існування через зіткнення з поверхнею Місяця унаслідок відмови одного з приладів.
Таку заяву голови «Роскосмосу» Юрія Борісова поширили російські пропагандистські ЗМІ.
За його словами, «Луна-25» розбилася через те, що акселерометр (прилад для вимірювання сили реакції індукованої прискоренням або гравітацією – ред.) не передав інформацію, необхідну для вимкнення двигуна.
Голова «Роскосмосу» додав, що з'ясування причин аварії «Луны-25» планують завершити наприкінці вересня.
Нагадаємо, автоматична станція «Луна-25» - перша в сучасній історії Росії місячна місія. Попередня станція «Луна-24» була запущена 1976 року Радянським Союзом.
Проєкт «Луна-25» з помпою стартував із космодрому Східний в Амурській області 11 серпня. За задумом, станція мала стати першою в історії, що здійснить посадку на Південному полюсі Місяця. Посадка «Луна-25» на поверхню природного супутника Землі очікувалась 21 серпня.
Уже 19 серпня росіяни заявили, що зв'язок із нею втрачено, шанси його відновити є мінімальними, натомість ймовірність, що станція буде втрачена, є значною. Згодом з’ясувалося, що вона зіткнулася з Місяцем.
Пізніше апарат NASA Lunar Reconnaissance Orbiter виявив на Місяці новий ударний кратер, який, найімовірніше, є місцем катастрофи «Луни-25», місії, яка закінчилася провалом.
Аварія міжпланетної автоматичної станції «Луна-25» на поверхні Місяця та інші події у сфері дослідження космосу свідчать: Росія поступово стає другорядною космічною державою. Її місце посідають успішніші й потужніші гравці. Змагання за лідерство в дослідженні космосу — це питання геополітичного престижу та впливу. Росія це змагання зараз упевнено програє. Докази — в статті Петра Герасименка для ZN.UA «Космічне фіаско Кремля».