UA / RU
Підтримати ZN.ua

Родичі тиранозаврів виявилися канібалами

Дасплетозавры, швидше за все, полювали на крупних травоїдних цератопсид.

Хижі дасплетозавры, близькі родичі тиранозаврів рекс, не гребували поїдати один одного, стверджують американські палеонтологи. Про канібалізм цих тираннозаврид свідчать відбитки зубів на черепі молодого ящера, який жив приблизно 75 мільйонів років тому. Результати нового дослідження представлені в журналі PeerJ.

Скам'янілий череп знайшли в канадському Парку динозаврів в 1994 році. Масивний череп (більше метра в довжину) вказав на те, що дасплетозавры, швидше за все, полювали на крупних травоїдних цератопсид.

Проте на черепі молодий особини вчені виявили сліди зубів, відповідні укусів його побратимів. Один з таких укусів позбавив дасплетозавра частини черепа - але з часом рана почала заростати. Тобто ящір зміг прожити деякий час після отриманих ушкоджень.

Оскільки великі хижаки в той час зустрічалися рідко (по одному на десять квадратних кілометрів, за підрахунками вчених), бійки між тираннозавридами були не випадкові, а являли собою ритуальні бої. Каліцтва, завдані молодий особини, швидше за все, пов'язані з її недосвідченістю. "Юні хижаки звичайно наївні. В Африці можна часто побачити, як шестимісячні леви намагаються полювати на носорогів. Дорослі леви здатні на таке тільки у відчайдушній ситуації", - пояснює керівник дослідження Девід Хоун (David Hone) з лондонського Університету Квін Мері.

Безпосередньо на канібалізм вказали пошкодження щелепних кісток. По всій видимості, труп ящера кілька разів кусав доросла особина. Сліди зубів характерні саме для харчової поведінки. Кусали ящери вже мертвого побратима (що узгоджується з даними про те, що тираннозавриды нерідко пожирали падло).