У рамках традиційної суперкомп'ютерної конференції SC2010 була представлена нова версія рейтингу 500 найпотужніших комп'ютерів планети.
У рамках традиційної суперкомп'ютерної конференції SC2010 була представлена нова версія рейтингу 500 найпотужніших комп'ютерів планети.Нова версія рейтингу стала знаменною відразу з кількох причин: по-перше, тут змінився лідер, по-друге, пальма першості в престижному рейтингу пішла з території США, де вона була з початку періоду складання рейтингу, по-третє, лідерами із продуктивності стали суперкомп'ютери принципово нової архітекутури, так звані гібридні машини, які поєднують в собі відразу два, а то й три типи обчислювальних процесорів.
Очевидно, що створення таких комп'ютерів, які поєднують основні процесори загального призначення (AMD Opteron або Intel Xeon), так і спеціалізованих чіпів, таких як процесори Cell або Nvidia Tesla, вимагає значно більших інженерних зусиль, якісно нового програмного забезпечення, та й загальна структура таких рішень куди складніша, ніж у класичного суперкомп'ютера, куди вміщено кілька десятків тисяч простих багатоядерних процесорів.
Саме комп'ютер такої архітектури і очолив останній суперкомп'ютерний рейтинг. Подібні машини, що поєднують центральні процесори і графічні процесори, які володіють можливістю паралельного обрахунку сотень потоків даних відразу, зараз створюють по всьому світу, але наймогутніша подібна була створена в Китаї. Новий суперкомп'ютер Тян'е-1а, роботи над яким були завершені у вересні цього року, став найпотужнішим на сьогоднішній день, випередивши за всіма показниками розробки таких експертів, як IBM, Hewlett-Packard або Cray.
Китайський суперкомп'ютер складається із 7 168 індивідуальних серверів, об'єднаних у 112 серверних шаф. Частина цих серверів працює на базі процесорів Intel Xeon X5670 з частотою 2,93 ГГц, а частина є рішеннями на базі графічних чіпів Nvidia Tesla M2050, які спочатку призначені для складних графічних розрахунків, але через відмінну здатність до паралельного обрахунку даних, тут також використовуються для розрахунків загальної спрямованості.
Ще однією відмінною рисою китайської розробки є технологія інтерконектів або супершвидкісних мережевих з'єднань, які швидко передають дані між вузлами суперкомп'ютера. Ці інтерконекти на світовий ринок постачає, як правило InfiniBand, проте у випадку з Тян'е використовується внутрішня китайська технологія. Завдяки їй, суперкомп'ютер може передавати до 61 терабіта даних на секунду між своїми вузлами, причому затримка при передачі даних між двома найбільш далекими вузлами складає всього 1,57 мікросекунди - це найвищий показник у світі.
Очевидно, що розробка подібного монстра обчислень вимагала значних фінансових ресурсів, і в КНР є тільки один користувач, який може собі дозволити такі витрати і який зацікавлений в подібних обчисленнях - держава. Встановлено суперкомп'ютер у Національному китайському суперкомп'ютерному центрі.
Відзначимо, що вперше Китай "засвітився" у суперкомп'ютерному рейтингу рівно рік тому. Тоді країна представила також суперкомп'ютер Тян'е (без приставки 1а). Він теж був створений на базі чіпів Intel Xeon і графічних процесорів AMD Radeon HD 4870. Ця машина мала в цілому 71 680 процесорних ядер і пікову продуктивність 1,2 петафлоп/сек.
У нового суперкомп'ютера даний показник подвоєний.
Варто відзначити, що в США на лідерство КНР у суперкомп'ютерному рейтингу відреагували вкрай болісно. З одного боку низка ЗМІ засумнівалися в тестах Linpack, що проводяться для вимірів швидкості суперкомп'ютерів. За словами ЗМІ, Linpack був створений для замірів потужності класичних комп'ютерів та гібридні машини тут вже не можуть розглядатися як еталон. З іншого боку кілька видань з посиланням на "неназвані джерела" заявили, що у США вже йдуть перспективні розробки суперкомп'ютерів, які орієнтуються на потужність не в 2,5 петафлоп/сек (як у Тян'е-1а), а беруть вище - планку у10 петафлоп/сек. Такі машини повинні з'явитися приблизно у 2012-2014 роках.
Друге і третє місця в рейтингу залишилися за суперкомп'ютерами США. Це колишній лідер рейтингу Cray Jaguar XT5, що має загалом 224 165 процесорних ядра AMD Opteron (1,76 петафлоп/сек) і суперкомп'ютер IBM RoadRunner, створений півтора року тому. Він також працює на базі x86-процесорів, створених півтора роки тому. Обидва американських суперкомп'ютера працюють в інтересах Міністерства Енергетики США. За деякими даними, енергетики моделюють на них ядерні вибухи і проводять експерименти в галузі ядерної енергії.
Ще один суперкомп'ютер, який дебютував у списку і відразу на 4 місці - це японський суперкомп'ютер Цубаме-2, створений знову-таки за гібридною технологією - на базі сточених серверів HP ProLiant SL390 G7 і обчислювальних блоків Nvidia Tesla M2050. У цілому цей комп'ютер нараховує 73 278 ядер і має архітектуру, здатну масштабуватися до 2,29 петафлоп/сек, але поки в тестах Linpack вона показує "всього лише" 1,19 петафлоп/сек.
Також у першій десятці рейтингу можна спостерігати комп'ютери з Європи - на шостому місці перебуває французький Bull Super-node S6010, що нараховує 138 368 ядер і показує продуктивність 1,05 петафлоп/сек, а на дев'ятому місці - німецький Cray XE6 з продуктивністю 1,02 петафлоп/сек.
Росія в нинішньому рейтингу посунулася вниз до 17 місця, де розташувався кластер T-Platforms T-Blade2, Xeon 5570 2.93 GHz, Infiniband QDR
Говорячи про процесори, то лідером тут залишається Intel, яка оснастила чіпами 79,6% суперкомп'ютерів. Серед операційних систем лідером є Linux - 450 суперкомп'ютеів, далі з 20 системами йде UNIX, з 5 - Windows.
За матеріалами CyberSecurity.ru