Радіо Донбас.Реалії – проєкт української служби Радіо Свобода для Донецької та Луганської областей з обох боків лінії розмежування, декілька років збирало інформацію про розташування військових баз на окупованих територіях Донбасу. То де ж Росія ховає своїх військових на Донеччині?
Як повідомляє Радіо Донбас.Реалії, в кінці листопаду 2021 року підконтрольні Росії угруповання «ЛДНР» заявили про проведення військових навчань. Як виявилося полігон, де проходили навчання, це військова база під Терновим.
Тернове
Саме цю військову базу Донбас.Реалії змогли виявити ще у 2020 році. Тоді там було помічено чотири самохідні гаубиці (2С1 «Гвоздика», 122 мм) і 23 танки (Т-64 – 12 одиниць, Т-72 – 11 одиниць).
Цю та інші військові бази на території ОРДЛО можна знайти на карті. При натисканні на позначку бази, відкривається детальна інформація про сам об’єкт та обставини за яких він був знайдений.
Бугаївка
Велика база техніки та полігон. Там виявлено не менше 10 танків (типу Т-64), ще більше самохідних систем (2С1 «Гвоздика», 122 мм) і буксирувані гаубиці (Д-30А «Жаба», 122 мм), та зенітно ракетні комплекси (9К35 «Стріла-10»).
Софіївка
Західніше від непідконтрольної Горлівки, біля селища Софіївка, в минулому Карло-Марксове, в 17 кілометрах від лінії розмежування розкинувся великий військовий полігон.
На знімках добре розрізняються позиції для стрільб бронетехніки, навчальні позиції для стрілецької зброї, тир, окопи, величезну кількість слідів від траків гусеничної техніки.
Покровка
Наступний полігон розташований біля села Покровка. На знімках добре видно військову техніку розташовану на облаштованому майданчику.
Цікавий факт: на знімках з супутника, зроблених на початку збройного конфлікту на Донбасі, місце зберігання техніки являє собою залишки від гірничих робіт.
Мирне
Неподалік селища мирне, на трасі Луганськ – Хрустальний, в 28 кілометрах від Луганська розташувалася велика база зберігання військової техніки. Це місце неважко знайти на супутникових знімках. На них добре видно місцевий автотранспорт, бронетехніку та буксирувані гармати.
Невеличкий єкскурс в історію цієї локації
- Вересень 2015-го – напівзруйновані господарські споруди, військової техніки немає.
- Квітень 2016 року – перші супутникові знімки, на яких з'являється військова техніка.
- Серпень 2016-го – кількість техніки зростає.
- Березень 2017 року – військова техніка кудись виїхала, але згодом більша частина повернулася на місце.
Станція Марусине
На цій військовій базі неподалік залізничної станції Марусине (56 км від Луганська) зафіксували 26 реактивних систем залпового вогню (РСЗВ; БМ-21 «Град», 122 мм).
Свободне
Неподалік села Свободне на схід від Бойківського на неподконтрольній частині Донецької області знаходиться полігон, який використовується незаконними збройними формуваннями. Судячи зі знімків, ймовірно полігон використовують для навчань.
Там є місця для проживання особового складу, інженерні споруди, тир, стрільбище та капоніри.
Міусинськ
Радіо Донбас.Реалії повідомляє, що підконтрольні Росії групування зберігають під окупованним Міусинськом 152-міліметрові гаубиці та системи артилерійського вогню «Гвоздика».
Після порівняння супутникових знімків полігону з пропагандистськими відео бойовиків Донбас.Реалії встановило, яке саме озброєння там тримають.
Близько 2 км на південь від селища шахти Новопавлівської:
Полігон розташований на відстані 4 кілометрів на південний схід від містечка. Ось як він виглядає на супутникових знімках:
Нагадаємо, 10 січня в Женеві відбулися американо-російські консультації, на яких американська дипломатія з'ясовувала, чого хоче Росія в реальному світі міжнародних відносин, а не в уявному світі її власної пропаганди. Зокрема, РФ зажадала «залізобетонних гарантій», що Україна і Грузія не вступлять до НАТО.
Ключове питання полягало в тому, чи готова Москва найближчим часом розпочати нову військову ескалацію проти нашої країни, якщо апріорі нездійсненні російські вимоги негайно не будуть задоволені з боку США, країн НАТО й України. Росії вдалося зберегти значний рівень невизначеності з приводу її подальших дій стосовно України.
Про позитивні й негативні результати консультацій у Женеві читайте у статті Олексія Їжака «Чи відведе Путін війська від України після переговорів зі США?».