UA / RU
Підтримати ZN.ua

При лікуванні деяких видів раку можна обійтися без болісної хіміотерапії — дослідження

Після операції деякі онкологічні хворі можуть спокійно обійтися без променевої або хімічної терапії, згідно з двома дослідженнями, що вивчають щадні методи лікування раку.

Дослідники шукають способи точно передбачити, які онкологічні хворі можуть уникнути хіміотерапії, щоб скоротити шкідливі побічні ефекти та непотрібні витрати. В одному з нових досліджень використовувався аналіз крові, щоб визначити, які пацієнти з раком товстої кишки можуть пропустити хіміотерапію після операції. Інше припускає, що деякі пацієнти з низьким ризикомраку молочної залози можуть відмовитися від опромінення після люмпектомії, повідомляє AP NEWS.

Читайте також: Новаторська методика лікування раку дозволила «зцілити» двох пацієнтів

Дослідження обговорювалися на щорічній зустрічі Американського товариства клінічної онкології, яка завершилася у вівторок у Чикаго. Дослідження раку товстої кишки, що фінансується урядами Австралії та США та некомерційними групами, було опубліковано у New England Journal of Medicine.

Отримані результати можуть дозволити лікарям "зосередитися на пацієнтах, яким, на нашу думку, справді буде корисна хіміотерапія, та уникнути побічних ефектів для пацієнтів, яким вона, швидше за все, не потрібна", - сказав доктор Стейсі Коен з Онкологічного центру Фреда Хатчінсона в Сіетлі, який ознайомився з результатами дослідження раку товстої кишки

Але визначити, які пацієнти можуть не потребувати подальшого лікування, виявилося непросто. Вчені вивчили, чи може аналіз крові допомогти лікарям ухвалити рішення.

У дослідженні взяли участь 455 пацієнтів, які страждають на рак товстої кишки. Після операції одній групі пацієнтів був зроблений аналіз крові з урахуванням генетичного профілю пухлини, щоб виявити частинки ракової ДНК, що залишилися.

Якщо аналіз не показував ознак раку, пацієнти не отримували хіміотерапії. Для інших пацієнтів лікарі приймали рішення про хіміотерапію звичайним чином, керуючись аналізом пухлини та прилеглих тканин. Близько 93% пацієнтів з обох груп були вільні від раку через два роки.

"У пацієнтів, у яких ракова ДНК не виявляється після операції, ймовірність рецидиву раку дуже мала, що говорить про те, що хіміотерапія навряд чи принесе користь цим пацієнтам", - говорить доктор Джин Ті з Онкологічного центру Пітера Маккаллума в Мельбурні, яка очолювала дослідження.

Відмова від хіміотерапії "значно підвищує якість життя людини, якщо це можна зробити, не піддаючи його ризику рецидиву", - сказав президент ASCO доктор Еверетт Вокс, який спеціалізується на раку голови та шиї та легенів у Медичному університеті Чикаго.

В іншому дослідженні взяли участь 500 літніх жінок із поширеною формою раку молочної залози на ранній стадії та низьким рівнем білка Ki67 – маркера швидкозростаючого раку.

Після операції жінки приймали гормоноблокуючі таблетки – стандартний метод лікування цього типу раку, але не проходили променеву терапію. Через п'ять років лише у 10 жінок рак повернувся і одна жінка померла. Порівняльної групи не було, але дослідники заявили, що результати можна порівняти з даними щодо аналогічних пацієнток, що пройшли опромінення.

"За нашими оцінками, користь від опромінення в цій популяції буде дуже мала в порівнянні з побічними ефектами", - сказав доктор Тімоті Уілан з Університету Макмастера в Гамільтоні, Онтаріо, який очолював дослідження, яке проводилося за підтримки Канадського фонду боротьби з раком молочної залози та Канадського онкологічного товариства.

Читайте також: Вчені виявили нову функцію тромбоцитів