UA / RU
Підтримати ZN.ua

Попередні оцінки температури океану в давнину можуть виявитися помилковими

Океан в минулому був холоднішим, ніж припускали вчені.

Вчені заявили про те, що оцінки температури океану в давнину можуть виявитися помилковими, оскільки вони були засновані на помилкових припущеннях. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature Communications.

Оцінка температури океану зазвичай ґрунтується на співвідношенні певних ізотопів кисню, що містяться в останках форамініфер - одноклітинних організмів, що знаходяться в осадових породах на дні океану. За допомогою такого способу, як вважалося, можна з'ясувати, яка температура була в океані 100 мільйонів років тому. Досі розрахунки показували, що в цей час температура океану в районі Арктики була приблизно на 15°C вище, ніж сьогодні.

Щоб з'ясувати, як змінюється вміст ізотопів кисню з плином часу, дослідники помістили зразки форамініфер у штучну морську воду і зімітували зміни температури, заміряючи зміни, що відбуваються з допомогою мас-спектрометрії.

Виявилося, що форамініфери не здатні зберігати інформацію про конкретному періоді часу – при зміні температури змінюється і співвідношення ізотопів кисню.

Більш того, аналіз ізотопів магнію показав, що океан у минулому був холоднішим, ніж вважалося. Це означає, що останні 100 мільйонів років температура океану була відносно стабільною і вплив глобального потепління на неї, очевидно, куди більш виражений, ніж вважалося раніше.

Раніше вчені встановили, що в найближчі п'ять років температура на Землі буде зростати. При цьому, на думку вчених, 2016 рік може стати найспекотнішим роком за всю історію метеоспостережень. У 2017 році температурний рекорд побитий не буде через впливу Ла-Нінья – зворотного Ель-Ніньо процесу, що призведе до охолодження деяких куточків планети.