Вчені заявили про те, що тьмяна подвійна зірка KIC 9832227 поводить себе таким чином, ніби незабаром може спалахнути рідкою "червоною надновою зіркою". Якщо ця подія станеться, у 2022 році на небі можна буде побачити нову зірку, яскравість якої можна порівняти з Полярною, повідомляє New Scientist.
Кожен рік в Чумацькому Шляху спалахують десятки наднових. Такі наднові утворюються з білих карликів і світяться блакитним світлом. Разом з тим, останнім часом астрономи почали фіксувати інший вид наднових – вони світяться червоним і на піку яскравості можуть позмагатися з найяскравішими зірками галактики.
Спостереження за однією з таких зірок у 2008 році дозволили астрономам визначити, як такі світила формуються. Виявляється, що червоні наднові є наслідком злиття двох зірок, які до цього оберталися навколо одна одної.
Такі системи зустрічаються в нашій галактиці досить часто. На даний момент дослідники знають приблизно 40 тисяч зірок, пов'язаних так званим бінарним контактом. Тепер спостереження за однією з них, KIC 9832227, показали, що незабаром вона може спалахнути червоною надновою.
Система розташовується на відстані 1700 світлових років від Землі в сузір'ї Лебедя. Період обертання зірок становить 11 годин. Дослідники виявили, що орбітальний період весь час зменшується, що означає можливий швидкий вибух. Такі ж процеси спостерігалися у 2008 році перед вибухом червоної наднової.
Разом з тим, зменшення періоду обертання може бути пов'язано і іншими факторами, наприклад, наявністю в системі третьої зірки.
Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що швидко обертаються.