Вчені заявили про те, що нові штами пневмокока, які були виявлені в лікарнях США, стали невразливими для колістіна, одного з антибіотиків "останньої надії", що зробить пневмонію смертельно небезпечною хворобою в найближчому майбутньому. Висновки дослідників опубліковані в журналі mBio.
У ході дослідження вчені вивчили зразки мікробів, які були зібрані в лікарнях Атланти при лікуванні особливо складних випадків пневмонії. Спостерігаючи за реакцією цих колоній бактерій на колістин, карбапенеми і ряд інших антибіотиків, вчені спочатку вважали, що всі ці мікроби були стійкі до дії двох останніх класів ліків, але не мали захисту від першого препарату.
Досліди на мишах і невеликих колоніях Klebsiella pneumoniae показали, що це припущення було помилковим – виявилося, що зникаюче мала частина мікробів, приблизно 5% від їхнього загального числа, була невразливою до дії колістіна, незважаючи на те, що вони мали той же наборів генів, що і їхні загиблі "сусіди".
Як відзначають дослідники, невеликі розміри популяції мікробів пов'язані з тим, що включення генів, що захищають пневмокок від антибіотика, зменшує її життєздатність в "нормальній" обстановці. Це сприяє розмноженню тих бактерій, у яких ці ділянки ДНК вимкнена.
Наявність подібної "прихованої" невразливості до колистину, за словами медиків, може бути ще більш небезпечною загрозою для здоров'я пацієнта, ніж явна стійкість мікробів до антибіотиків. Коли вчені заразили такими мікробами мишей і спробували вилікувати їх за допомогою колістіна, всі тварини загинули через 20-25 годин після зараження, незважаючи на всі спроби врятувати їх життя.
Раніше вчені заявили про те, що Індія найближчим часом може перетворитися в "інкубатор" супербактерій.