UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Планети-вигнанці" можуть виявитися коричневими карликами – вчені

Вчені дослідили планету з сузір'я Гідри.

Вчені заявили про те, що їм, можливо, вдалося розгадати таємницю народження загадкових "планет-вигнанців". Дослідивши планету з надзвичайно великою масою із сузір'я Гідри, вчені прийшли до висновку, що такі небесні тіла є не екзопалнетами, які були викинуті зі своїх зоряних систем, а недорозвиненими зірками – коричневими карликами. Висновки вчених були опубліковані в Astrophysical Journal.

За останні десять років астрономи відкрили кілька тьмяних холодних об'єктів, які отримали назву "планети-вигнанці". Їхнє походження на даний момент залишається загадкою для дослідників. Частина ученіх вважає їх двійниками Юпітера, які були викинуті зі своїх зоряних систем гравітаційною взаємодією між небесними тілами, що народжуються. Інші ж дослідники вважають, що ці небесні тіла є ненародженими зірками, чиєї маси недостатньо для початку термоядерних реакцій.

Вчені дослідили планету WISEA J1147, яка розташовується на відстані 180 світлових років від Землі в сузір'ї Гідри, і прийшли до висновку, що друга теорія, швидше за все, є правдивою. Вік планети, яка була відкрита за допомогою телескопа WISE у 2010 році, не перевищує 10 мільйонів років. Про це свідчить присутність великої кількості пилу в атмосфері WISEA J1147, "червоний" спектр "планети-вигнанця" і присутність яскравих ліній водню в ньому, а також ряд інших особливостей.

Маса планети в 10 разів перевищує масу Юпітера і це говорить на користь того, що вона є коричневим карликом. На думку дослідників, така велика планета просто не могла б сформуватися в зоряній системі за такий короткий час.

Разом з тим, як відзначають вчені, відкриття природи цієї планети не означає, що всі "планети-вигнанці" є коричневими карликами. Їхня загальна кількість в Чумацькому Шляху дорівнює декільком мільйонам і, цілком ймовірно, деякі з них можуть виявитися повноцінними газовими гігантами.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили екзопланету з орбітою, що суперечить теоретичним моделям. Обертаючись навколо досить невеликої зірки, вона відхилена від площини обертання зірки на 76%. Планета володіє масою, близькою до маси Юпітера, але розташовується на більш близькій відстані до зірки.