Астрономи з Європейської південної обсерваторії заявили про те, що планети можуть формуватися біля зірок набагато швидше, ніж вважалося. Іноді на це йде менше півмільйона років, повідомляє Naked science.
Кілька років тому вчені виявили дивний парадокс. Спостерігаючи за газопиловими дисками біля зірок віком від одного до трьох мільйонів років, дослідники помітили, що багато з них недостатньо масивні для того, щоб сформувати хоча б одну планету. Часто в них було в 10-100 разів менше речовини, ніж необхідно.
Тоді вчені припустили, що або якась частина маси дисків вислизнула від розрахунків, або ж диски встигли утворити планети. Такі невеликі новонароджені об'єкти часто дуже малі для того, щоб їх можна було помітити на тлі дуже яскравої зірки.
Щоб відповісти на це питання, вчені за допомогою Дуже великого телескопа спостерігали за 80 молодими зірками в молекулярній хмарі Персея. Вік цих зірок вчені оцінюють в 100-500 тисяч років.
Виявилося, газопилові диски біля таких зірок містять на порядки більше матерії, ніж ті ж диски біля зірок, старших від них на один-два мільйони років. Це, мабуть, свідчить, що в них планетоутворення ще не завершилося, однак воно займе значно менше часу, ніж зазвичай вважається, - і вже незабаром речовина дисків виснажиться, сформувавши нові планетні системи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Університету Ексетера змоделювали вплив пилу на клімат екзопланет і з'ясували, що вона пом'якшує кліматичні екстремуми і підвищує шанси на появу життя. На думку дослідників, цю обставину можна використовувати при пошуку потенційно населених світів.