UA / RU
Підтримати ZN.ua

Під льодом Антарктиди виявлено сліди величезної річкової системи

Існування річок у давній Антарктиді вчені припускали давно, але зараз стає дедалі більше практичних доказів.

44–34 мільйони років тому частина Антарктиди була вільна від льоду, і по ній текли річки – їхні сліди нещодавно знайшли вчені з Бременського університету, передає IFLScience.

Складність виявлення полягала в тому, що з моменту заледеніння Антарктиди минуло достатньо часу, щоби ландшафт змінився. Отже, ми не можемо просто подивитися на нинішній стан суші та припустити, що вода текла до того місця, яке зараз є найнижчою точкою.

Пробурити весь цей лід, щоб встановити, яким він був давним-давно – непросте завдання, тому вчені бурили осадові породи біля узбережжя за допомогою криголаму «Поларштерн».

Читайте також: Спілкування з близькими людьми знижує ризик серцевих захворювань – дослідження

У морі Амундсена команда виявила 17–24 метри відкладень, що складаються з мінералів, які не відповідають мінералам прилеглої Західної Антарктиди: вони прибули з Трансантарктичних гір, які поділяють Східну та Західну Антарктиду. На жаль, у цих відкладеннях не було виявлено жодних скам'янілостей тварин або рослин, які могли б розповісти про екосистему тієї доби.

Довжина однієї з річок, за підрахунками вчених, становила щонайменше 1,500 кілометрів.

«Існування такої трансконтинентальної річкової системи показує, що на відміну від сьогодні, великі частини стародавньої Західної Антарктиди мали розташовуватися над рівнем моря у вигляді плоских прибережних рівнин», – коментує професор Корнелія Шпігель з Бременського університету.

Читайте також: Наукові експерименти над тваринами: завдяки ШІ потреба в них зменшується

Враховуючи ерозію або опускання річки, що відбулася з того часу, ми не можемо очікувати, що вона відновиться, коли в Західній Антарктиді розтане лід. Однак це дослідження допомагає краще зрозуміти кліматичні явища в Антарктиді та прогнозувати їх.

Останнім часом в Антарктиді значно скоротився плавучий морський крижаний покрив, прискорилося танення гігантських крижаних щитів і сповільнилася глибоководна океанська течія, відома як перекидна циркуляція. Ці процеси можуть призвести до зміни температури та характеру опадів по всій Австралії, підвищення рівня моря вздовж узбережжя, що вплине на життєздатність деяких сільськогосподарських галузей.