Шотландська компанія PureVLC готує переворот в області бездротового цифрового зв'язку. Їх технологія Li-Fi, яка використовує для обміну інформацією світло, може замінити традиційну передачу даних на радіочастотах (3).
Як заявлено на сайті компанії, їх розробка дозволяє об'єднувати в мережу безліч пристроїв без зниження продуктивності і забезпечує швидкість бездротового з'єднання до 130 мегабіт в секунду.
В якості передавача в цій системі виступають світлодіоди, які так швидко змінюють інтенсивність світла, що людське око не помічає цих коливань. Зате закодований в миганні двійковий сигнал легко розпізнають спеціальні оптичні датчики, встановлені на комп'ютерах або мобільних пристроях.
"Світлодіоди являють собою електронні пристрої, які можна вмикати і вимикати дуже швидко, - пояснює керівник компанії Гаральд Хаас (Harald Haas), що є також професором Единбурзького університету (University of Edinburgh). - Миготливий світло проектує дані у вигляді" нуля "і" одиниці "з дуже високою швидкістю і передає їх на фотодетектори".
Відзначимо, що мова не йде про дуже швидкому включенні-виключенні світла, зміни в інтенсивності невеликі.
/system/ckeditor_assets404IMAGE
Сигнал у двійковому коді закодований у високочастотних коливаннях інтенсивності світла світлодіодних ламп, які уловлюються датчиком і передаються на електронний пристрій (ілюстрація PureVLC)
Хаас уперше продемонстрував цю технологію в 2011 році. Тоді він передавав відео на комп'ютер за допомогою настільної лампи. При цьому, коли він закривав джерело світла рукою, відеопотік зупинявся.
Зараз дослідники зайняті розробкою спеціальних пристроїв, які можуть перетворювати звичайне кімнатне освітлення в Li-Fi мережі.
На думку вченого, передача інформації за допомогою Wi-Fi незручна тим, що при розташуванні джерела радіосигналу в сусідній кімнаті, якість з'єднання і швидкість знижуються. До того ж у таких місцях, як готелі та ресторани, де до мережі підключено багато пристроїв, пропускна здатність каналу також падає.
При використанні Li-Fi таких проблем не виникає. Спеціальне обладнання синхронізує освітлення в усіх приміщеннях на єдину частоту коливань. При цьому кількість користувачів практично не обмежена.
Єдиним істотним мінусом винаходу є те, що для роботи системи потрібна пряма видимість між джерелом світла і приймачем.
У майбутньому розробники планують збільшити швидкість передачі даних через Li-Fi до одного гігабіта в секунду. Хаас вважає, що нова технологія може бути використана і в більш широкому масштабі, наприклад, для зв'язку з супутниками.