UA / RU
Підтримати ZN.ua

Печерні художники страждали від нестачі кисню і відчували галюцинації – вчені

Художники використовували смолоскипи, а вогонь поглинав кисень.

Вчені з Ізраїлю заявили про те, що доісторичні художники, які малювали на стінах печер, ймовірно, відчували нестачу кисню. Вони користувалися смолоскипами, вогонь поглинав кисень, через що художники страждали від кисневого голодування і, ймовірно, відчували галюцинації, повідомляє «Популярная механика».

Згідно з даними дослідження, яке провели вчені, сонячне світло не проникало в глибокі печери, тому художникам доводилося користуватися смолоскипами. При слабкому потоці повітря вогонь поглинав велику кількість кисню.

«Гіпоксія збільшує викид дофаміну в мозок, що призводить до галюцинацій і досвіду поза тілом», - вважають дослідники.

Самі ж древні люди не розуміли, чому темні глибокі печери діють на них подібним чином, тому вважали, що в них вони зв'язуються зі світом духів.

«Вхід в печеру можна уявити як подорож в підземний світ, могутнє і надприродне місце, яке також вважається батьківщиною всього, місцем, що забезпечує мир всім необхідним для існування і благополуччя», - пишуть дослідники.

В ході дослідження вчені змоделювали умови в європейських печерах, стіни яких були розписані наскельним живописом. Розрахунки показали, що рівень кисню в таких умовах протягом 15 хвилин опускається нижче 18%, чого достатньо для гіпоксії і пошкодження мозку. Більш екстремальні ефекти виникають при концентрації кисню близько 14,5%.

Це могло закінчитися загибеллю людей, оскільки при гіпоксії людина втрачає самоконтроль і не знає, коли необхідно зупинитися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені розкрили таємницю загадкових «куль» біля берегів Норвегії

Раніше археологи виявили в Австралії новий стиль наскельного живопису. Новий стиль стародавнього мистецтва був задокументований на півострові Арнемленд.