UA / RU
Підтримати ZN.ua

Печера в Єрусалимі використовувалася древніми людьми як «портал у потойбічний світ»

Ймовірно, печерою користувалися давні римляни.

Вчені заявили про те, що печера, розташована в західних пагорбах Єрусалима, могла використовуватися язичниками римських часів як портал для спілкування з мертвими. Дослідники знайшли тут три черепи та 100 керамічних ламп, повідомляє Science alert.

На думку вчених, знайдені об'єкти використовувалися викликати духів та їхніх секретів. Ця практика була відома як некромантія.

Читайте також: У Британії знайдено мезолітичну пам'ятку, яка здивувала археологів

Вчені вивчають печеру Теомім з 1873 року, вони давно припускали, що джерельна вода, яка протікає тут, вважалася цілющою тими, хто користувався печерою між 4000 роком до нашої ери та IV століттям нашої ери. Але у 1970-х роках дослідники виявили низку секретних проходів, які вели у приховані внутрішні приміщення.

У цих приміщеннях було багато довгих вузьких ущелин, де зберігалися древні артефакти. Так, вчені виявили глиняний посуд, металеву зброю і, що важливо, лампи та черепи.

Один із черепів виявили разом із чотирма глиняними лампами, захованим глибоко в ущелині. Витягти артефакти вдалося лише за допомогою довгих жердин із залізними гаками.

Оскільки лампи ховалися у глибоких ущелинах, малоймовірно, що вони використовувалися для освітлення простору. Але рух язиків полум'я у давнину вважалося ключовим способом спілкування з демонами, духами чи богами. Черепа також зазвичай асоціювалися з чаклунством, а кинджали, мечі та сокири, як вважалося, захищали віруючих від злих духів.

Попередні дослідження печери припускали, що колись вона була священним місцем поклоніння божествам підземного світу. Але тільки після виявлення трьох черепів археологи почали припускати, що також проводилися магічні практики.

Письмові джерела давньоримських та грецьких часів припускають, що відьми зазвичай практикували некромантію у гробницях чи підземних святилищах. Ключовими об'єктами при цьому виступали черепи.

Раніше команда археологів виявила у джунглях півострова Юкатан у Мексиці сліди існування міста мая, про яке не було відомо до цього. Місто отримало назву Окомтун, що в перекладі означає «кам'яна колона».