UA / RU
Підтримати ZN.ua

Палеонтологи знайшли в Китаї останки птахоподібного динозавра

Тварина мешкала на Землі на початку крейдяного періоду.

Група вчених з Китаю і США виявила в Синьцзян-Уйгурському автономному районі на заході КНР скам'янілі останки динозавра, який нагадував птаха. Як повідомляє "Популярная механика", рептилія жила на Землі на початку крейдяного періоду, коли птахи на нашій планеті вже були, тобто, предками птахів вона не є.

Новий вид отримав назву Xiyunykus pengi, його віднесли до групи альваресзаврів - викопних рептилій, останки яких були вперше виявлені в осадових породах Аргентини на початку 1990-х років. Типовою ознакою цих тварин, крім специфічно влаштованого скелета, є дрібні зуби, які нагадують зубатих птахів крейдяного періоду, наприклад, іхтіорніса.

Разом з тим, альваресзаври не завжди виглядали саме так: у ранніх представників цього виду були довгі передні кінцівки і "хижі" зуби. А ось потім їхня еволюція пішла іншим шляхом і в анатомії проявилися типові пташині ознаки, які, однак, не мали ніякого відношення до птахів, що з'явилися значно раніше. Дослідники підкреслюють, що їхня знахідка цікава саме цим: ілюстрацією того, як у різних груп організмів у ході їх розвитку формуються однакові риси.

Знайденому динозавру було всього дев'ять років, а його вага досягала 15 кілограм.

Раніше повідомлялося про те, що вчені представили нову версію загибелі динозаврів. На думку вчених, падіння астероїда на мексиканському півострові Юкатан спричинило масштабні виверження вулканів на території сучасної Індії. Значна кількість вуглекислоти і сірководню в результаті даних вивержень потрапили в атмосферу і світовий океан, що призвело до справді глобальної катастрофи.