UA / RU
Підтримати ZN.ua

Осіннє рівнодення: у Північній півкулі починається астрономічна осінь

Осіннє рівнодення настає, коли Сонце перетинає екватор, рухаючись з Південної в Північну півкулю.

22 вересня в Північній півкулі настає астрономічна осінь, стартом якої є день осіннього рівнодення.

Причиною зміни пір року є нахил земної осі по відношенню до площини екліптики і обертання Землі навколо Сонця. Астрономічно пори року розділені моментами осіннього і весняного рівнодення, літнього і зимового сонцестояння. Осіннє рівнодення настає, коли Сонце перетинає екватор, рухаючись з Південної в Північну півкулю.

У дні рівнодення Сонце сходить майже строго на сході і сідає майже строго на заході, але твердження, що день дорівнює ночі не зовсім вірно, оскільки світлий час доби все-таки трохи є довшим. Після дня осіннього рівнодення в Північній півкулі настає астрономічна осінь: дні стають коротшими, а ночі довшими. Найкоротший день, який в 2016 році припадає на 22 грудня, знаменує собою початок астрономічної зими.

У Південній же півкулі, в якій 22 вересня настає день весняного рівнодення, дні навпаки починають збільшуватися.

Кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії визначили, що нинішня метеорологічна осінь у Києві почалася на вісім днів пізніше кліматичної норми. Раніше всього метеорологічна осінь розпочиналася 25 серпня 1993 року, а пізніше всього - 7 жовтня 1999 року.

"Незважаючи на тривале похолодання, киян у цьому році ще чекає бабине літо", - наголошується в повідомленні Центральної геофізичної обсерваторії.